Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Spoločná poľnohospodárska politika EÚ platí býčie zápasy
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Spoločná poľnohospodárska politika EÚ dotuje aj býčie zápasy

Spoločná poľnohospodárska politika EÚ je už desaťročia kritizovaná za svoju neefektivitu. Je totiž krásnym príkladom toho, ako centrálne plánovanie nefunguje a nikdy ani fungovať nemôže. Spoločná poľnohospodárska politika …

Spoločná poľnohospodárska politika EÚ a zápasy

… EÚ (SPP) tak vedie k masívnemu plytvaniu a neefektivite, ale aj k veciam, o akých sa jej tvorcom zrejme nesnívalo. Medzi ne patria aj dotácie SPP, ktoré slúžia na chov býkov pre býčie zápasy v Španielsku. Tieto dotácie sú pritom v rozpore s inými cieľmi Európskej únie.

Čo platí Spoločná poľnohospodárska EÚ

Na kontroverzné dotácie Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ upozornila frakcia Zelených v Európskom parlamente.

Podľa nich Európska únia prispieva rôznymi spôsobmi na chov býkov na býčie zápasy minimálne 129,6 mil. eur ročne. Navyše ide len o absolútne minimum, pričom reálne táto suma môže byť výrazne vyššia.

Dôvodom neúplnosti výpočtov má byť netransparentnosť Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ.

No SPP nie je jediným spôsobom, ako Európska únia dotuje tieto aktivity. Zelení vo svojej štúdii spomínajú rôzne iné prípady, v ktorých EÚ dala státisíce na obnovu býčích arén, prípadne dokonca na vytvorenie virtuálnej prehliadky býčej arény.

Dotovaná krutosť

Podľa Európskej únie Spoločná poľnohospodárska politika EÚ má za cieľ „ochranu životného prostredia, dobrých životných podmienok zvierat a podporu vidieckych komunít“.

No chov býkov na býčie zápasy môže len ťažko poslúžiť k ochrane životného prostredia. A najmä údajná ochrana dobrých životných podmienok zvierat pôsobí ako zlý vtip.

Býky totiž majú často ešte pred zápasom napríklad zámerne ochromený zrak, prípadne nohy potreté žieravinou, aby si nemohli ľahnúť a nudiť tak publikum.

Samozrejme, to všetko len preto, aby boli býky následne „bezpečnejšie“ (pre matadorov) zabité mnohými bodnutiami, prípadne aby boli paralyzované, no ešte pri vedomí odvlečené z arény.

Je však možné, že bez dotácií Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ a dotácií španielskej vlády by tieto zápasy už dávno neexistovali.

Býčie zápasy sú totiž podľa niektorých odborníkov bez týchto dotácií nerentabilné a ak by mali závisieť len od požiadaviek zákazníkov, na trhu by nemali budúcnosť.

Žiaľ, v Spoločnej poľnohospodárskej politike ide len o kvapku v mori nevhodných výdavkov, i keď v krutosti zrejme nemá konkurenciu.

Zdroj:
1. https://ekonomickyzapisnik.wordpress.com/2014/12/22/bycie-zapasy-financovane-spolocnou-polnohospodarskou-politikou/
2. http://www.peta.org/issues/animals-in-entertainment/cruel-sports/bullfighting/
3. http://www.stopbullfighting.org.uk/facts.htm
4. http://europa.eu/pol/agr/index_sk.htm
5. http://www.topky.sk/cl/11/1361698/FOTO–Historicka-tradicia–alebo-neludsky-hnus–Navstivili-sme-prave-bycie-zapasy

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.