Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 462
Španielsko | Španieli sa chystajú šetriť | Sulik.sk
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Španielsko | Španieli idú šetriť

Balíček, ktorý predstavili Španieli, má priniesť 65 miliárd eur do konca 2014 a pozostáva najmä z týchto opatrení:

  • Zvýšenie sadzby DPH z 18% na 21%, nízkej sadzby z 8% na 10% (naša DPH je 20% a nižšiu sadzbu nemáme)
  • Podpora v nezamestnanosti v Španielsku má začať klesať po šiestom mesiaci (my po šiestich mesiacoch nemáme žiadnu podporu). O nezamestnanosti v Španielsku sa dozviete viac kliknutím sem.
  • Zníženie dane z príjmu sa pri kúpe bytu  zruší (u nás kúpa bytu neznižuje daň z príjmu; mimochodom, netreba sa čudovať, že majú najviac bytov na svete, keď to dodnes podporujú daňovým zvýhodnením). O cenách nehnuteľností v Španielsku sa dočítate tu.
  • Vianočné odmeny pre štátnych zamestnancov budú zrušené, príplatky pre zamestnancov vo verejnej správe sa znížia (snáď to prežijú pri priemernej mzde vyše dve tisíc euro; chýba však podstatná redukcia štátnych zamestnancov, Španielsko ich má 2,6 milióna).
  • Verejná správa má byť reformovaná, počet mestských poslancov má klesnúť o 30 percent (to by pomohlo aj Slovensku, ktoré má vyše 20 tisíc komunálnych poslancov)
  • Dane z tabaku a z energií sa majú zvýšiť (no konečne, veď benzín v Španielsku je o 20 centov lacnejší ako u nás)

Španielsky deficit by mal v roku 2014 klesnúť pod 3 percentá

Španielsko - Španieli vraj idú šetriť.Aj keby sa hneď podarilo realizovať všetky navrhnuté opatrenia, bude španielsky deficit tento aj budúci rok vyše 6 percent a v ďalšom roku (2014) klesne sťa by šibnutím čarovného prútika pod 3 percentá, teda aspoň podľa sľubov. Keď to náhodou nevydá, požiadajú Španieli o posunutie, ako to spravili už dva krát. Hlavne, aby 30 miliárd eur na záchranu malých regionálnych, zle manažovaných bánk prišlo ihneď.

Slovensko hrdo a s radosťou …

Na tomto a zrejme nie poslednom balíčku sa bude hrdo a s radosťou Slovensko a veľký Fico podieľať sumou 300 mil. eur, čo je v pomere k našim príjmom najviac v eurozóne. Asi preto, že naše banky sme si zachraňovali sami, bez akejkoľvek cudzej pomoci.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.