Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Sociálna turistika - Imigranti zneužívajú sociálne dávky
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Sociálna turistika – Imigranti kvôli EÚ čoraz viac zneužívajú sociálne dávky

V EÚ sa začína rozmáhať takzvaná sociálna turistika alebo „sociálny turizmus”. Imigranti do iných krajín v rámci EÚ necestujú vždy len za prácou. Inak povedané, do niektorých krajín imigranti cestujú s tým, že už vopred …

Sociálna turistika v EÚ - Imigranti

… plánujú nepracovať a namiesto toho chcú čerpať sociálne dávky a iné výhody. Počet imigrantov, ktorí zneužívajú sociálne systémy, navyše minimálne vo Veľkej Británii prudko vzrástol. Sociálna turistika sa tak stáva horúcou témou. Ale to je len začiatok, Britov čaká pravdepodobne ďalší prílev cudzincov, ktorí chcú žiť z ich daní. A Európska únia robí všetko preto, aby to tak zostalo.

Nechcení imigranti

EÚ je založená na štyroch slobodách – sloboda pohybu tovaru, služieb, kapitálu a osôb. Hlavne tá posledná sloboda však nedopadla celkom tak, ako si to niektorí predstavovali. Zo „slobodného“ princípu sa stal spôsob, ako slobodu druhých obmedzovať. Ak jednoducho ak do krajiny prichádza záplava imigrantov žiadajúcich sociálne dávky, ostatní obyvatelia musia znášať o to väčšiu záťaž.

Sociálna turistika

Situácia ohľadom sociálnej turistiky, ohľadom nechcených imigrantov je vážna. Až teraz sa však ukázalo, ako sa za posledné roky zhoršila. V roku 2008 v Británii žiadalo o finančnú podporu pri hľadaní zamestnania 12 600 imigrantov z východnej Európy. V minulom roku to bol už skoro štvornásobok – až 50 000. Výrazný, aj keď nie až tak drastický nárast možno vidieť aj pri iných druhoch štátnej pomoci. Od budúceho roka však Britániu môže čakať ďalší prudký nárast podobných imigrantov. Vtedy sa totiž hranice otvoria aj Rumunsku a Bulharsku, ktoré v EÚ patria medzi najchudobnejšie.

EÚ podporuje sociálny turizmuz a zneužívanie sociálneho systému

Veľká Británia chce teda neprekvapivo možnosti sociálneho turizmu, možnosti takýchto imigrantov obmedziť. Napríklad aj tým, že pri žiadosti o dávky budú musieť imigranti prejsť aspoň jednoduchým testom jazyka a znalostí o krajine. O možnosť zneužiť sociálny systém prídu tak aspoň tí najhorší imigranti, ktorí nevedia nič po anglicky ani o Anglicku a majú záujem len o peniaze. Podľa EÚ je to však diskriminácia, keďže to narúša voľný pohyb osôb. Z pôvodne veľmi prínosného princípu sa tak stáva nechcená záležitosť. A imigranti sú nenávidení čoraz viac, čo poškodzuje aj samotnú EÚ.

Zdroj:
1. http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/immigration/10271855/
Number-of-foreign-nationals-on-benefits-soars-to-400000.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.