Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Richard Sulík s Anne Will | Európa, ktorú ľudia nechcú
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Richard Sulík s Anne Will v ARD | Socializmus, ktorý ľudia nechcú

Richard Sulík – Berlín, 26.06.2016 | Briti vo štvrtkovom referende odhlasovali Brexit. Hoci európske elity vyjadrujú ľútosť nad týmto rozhodnutím, žiadna zodpovednosť vyvodená nebola. Nehovoriac o politickej zodpovednosti. Európski lídri si tému vystúpenia Veľkej Británie z EÚ pohadzujú ako horúci zemiak, pričom skutočné problémy prekrývajú spoliehajúc sa na ľudskú nevedomosť.

Dôkazom je citát predsedu Európskej komisie Jeana-Claude Junckera, ktorý Richard Sulík v nedeľu prečítal v politickej relácii Anne Will v nemeckej televízii ARD – Das Erste. Niektorí európski lídri sa snažia pretvoriť EÚ podľa vzoru socializmu, vrátane Junckera. Lenže „to je tá Európa, ktorú ľudia nechcú,“ upozorňuje Richard Sulík.

Richard Sulík – Európa, ktorú ľudia nechcú

Richard Sulík: Priniesol som si jeden citát. Mohol by som ho v krátkosti povedať? Podľa mňa sa k tomuto vysielaniu hodí. Priniesol som si nasledovné:

“My sa na niečom dohodneme, potom to dáme do priestoru a nejaký čas čakáme, čo sa stane. Pokiaľ to nevyvolá žiaden veľký rozruch a žiaden odpor – keďže väčšina ľudí nerozumie tomu, čo bolo rozhodnuté – pokračujeme ďalej. Krok za krokom, pokiaľ už nie je cesty späť.”

To je tá Európa, ktorú ľudia nechcú. To je čistý socializmus. A preto utekajú preč.

Anne Will: A to bol citát od koho? Od Jean-Claudea Junckera?

Richard Sulík: Od Junckera, presne tak.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

 1. Michal Skála says

  Aďa, Ryba smrdí od hlavy.
  Vinníka netreba až tak hľadať, ale ak už to robíte, nachádzať ho v mase ľudí nemá zmysel – správanie sa masy ľudí predstavuje dôsledok – realitu, ktorá sa nám môže, alebo nemusí páčiť, ale isto nie je “vinná”.
  A o čo tu ide? O EÚ – presnejšie o Britániu v EU, alebo o “slobodnú” Britániu.
  V Británii si ľudia zvolili, že budú mimo EÚ – teda to chcú, teda u nich už vôbec nemá zmysel hovoriť o nejakom pocite viny.
  V EU sa naopak presadzuje projekt stále užšej únie a ak výsledkom je zrejme už neodvratné vystúpenie jednej z najväčších, najmocnejších krajín, je to jasné faux-pas.
  Akú sebareflexiu a pocit viny/zodpovednosti tu ale majú prijať ľudia v Británii?
  Áno, tí, čo hlasovali za odchod by mali cítiť zodpovednosť za to, kam sa ďalej bude Británia uberať a vinný sa môžu cítiť až potom, čo prípadne skutočne zlyhajú (čosi ako keď sme my štrngali kľúčmi – tí, čo sa angažovali za revolúciu sa mohli oprávnene cítiť vinní za Mečiara).
  Kto ale objektívne zlyhal sú tí, ktorých oficiálne presadzovaným programom je stále užšia únia a výsledkom je nielen vnútorný úpadok hodnôt, ale prvý krát aj reálny rozpad únie.
  Británia bola v EÚ niekoľko desaťročí a len teraz sa vec v relatívne rýchlom slede zvrhla až k BREXITu. Niekto v EÚ to pokašľal – niekto zodpovedný.
  Snažíme sa za každú cenu udržať Grécko v Eurozóne podľa hesla “Spátky ani krok!” a popritom nám odíde bez ďalšej diskusie zásadný člen EÚ. No to je smiešne!

  Pointa je, že v EÚ panuje kríza schopnosti identifikovať a efektívne riešiť to, čo treba. Možno je to viac tým, aké mechanizmy sa zaviedli na jej riadenie, než tým, akí ľudia tam sú – možno že to, ako niekedy vlažne, inokedy arogantne no vždy a od reality odtrhnuto sa chovajú je prirodzeným dôsledkom zle nastaveného systému.
  Pomaly ale isto stále viac zmietaní vo víre reálnych problémov s úžasom sledujeme, ako ostávajú nepovšimnuté, alebo bez analýzy a primeranej reakcie. Naopak, absurdné snahy samotnej EK len pridávajú problémy…
  EÚ si ďalej ide bohorovne po svojej naplánovanej cestičke k “slnečnému európskemu štátu”.
  Je úplne jedno, či budeme otvárať predsedníctva slávnostnými koncertami – ak na realitu nereagujeme, alebo reagujeme hlúpo, napokon si horko poplačeme.
  Ale nemuseli by sme…
  V UK to “vyriešili” po svojom.

 2. Dobry den p. Sulik,
  pozdravujem Vas z Mnichova. Problem hladania vinnika alebo zodpovednosti za vystupenie Britanie z EU nespociva ani tak v konkretnej osobe predsedu EU. Ved predsa ked som na cele zoskupenia tolkych statov, tak nemozem podporovat vystupenie konkretnej krajiny. Zodpovedni za vystupenie Britanie z EU su konkretni ludia, ktori v tomto referende hlasovali, t.z. najviac bohuzial starsia generacia a tymto nechcem urazit ziadneho starsieho cloveka. Konzervativnym ludom, ktorym nezalezi na buducnosi mladej generacie, ktori sa nepohnu z anglickeho ostrova dalej do inej europskej krajiny. Ved cela Europa je poprepajana neuveritelnymi obchodmi a mladi ludia z celej Europy pracuju v Anglicku a po celej Europe. Aky to vlastne dava zmysel Britanii ze vystupuje z EU? Chcu si vladnut sami bez nikoho, ved mlada generacia to nechce. Tito ludia najviac na to budu doplacat, opat jednoduchi normalni ludia, ktori maju zivoty pred sebou a musia tazko zarabat a prebijat sa zivotom. Ja som v Nemecku uz 17 rokov a viem, ze nie je jednoduche byt v cudzej krajine a este pod takymto politickym napatim, ake vladne v Anglicku.
  Andrea, Mnichov