Noví slovenskí europoslanci 2014 boli do Európskeho parlamentu delegovaní voličmi 24. mája 2014. Pre Slovensko v poradí tretie voľby do kľúčovej nadnárodnej inštitúcie Európskej únie sa vyznačovali opätovným nezáujmom slovenských voličov o európske dianie. Volebná účasť na Slovensku bola najnižšia zo všetkých členských štátov EÚ – iba 13,04 %.
Funkčné obdobie novozvolených europoslancov 2014 vyprší v roku 2019. Šiesti slovenskí europoslanci obhájili svoj post z predchádzajúceho volebného obdobia. Zároveň siedmi noví europoslanci 2014 dostali voľbami možnosť dokázať schopnosť obhajovať záujmy (nie len svojich) voličov na európskej úrovni. Počet europoslancov 2014 sa v Európskom parlamente odvíja od proporčného zastúpenia každého štátu. Slovenským europoslancom pratrí v európskom legislatívnom orgáne 13 mandátov.
Zoznam europoslancov SR 2014 – 2019
Pál Csáky (SMK)
Monika Flašíková Beňová (SMER-SD)
Eduard Kukan (SDKÚ-DS)
Vladimír Maňka (SMER-SD)
Miroslav Mikolášik (KDH)
József Nagy (Most-Híd)
Branislav Škripek (OĽaNO)
Monika Smolková (SMER-SD)
Ivan Štefanec (SDKÚ-DS)
Richard Sulík (SAS)
Anna Záborská (KDH)
Boris Zala (SMER-SD)
Jana Žitňanská (NOVA)
Europoslanci 2014 -2019
Prečítať PDF dokument online kliknutím sem >>

Europoslanec 2014 – Pál Csáky
Slovenský europoslanec Pál Csáky kandidoval vo voľbách do Európskeho parlamentu 2014 z 1. miesta kandidátky Strany maďarskej komunity (SMK). Získal 19 406 preferenčných hlasov. V Európskom parlamente je členom Poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany (Kresťanských demokratov) – EĽS.
Na európskej pôde pôsobí Pál Csáky ako člen a podpredseda Výboru pre petície a zároveň je náhradníkom vo Výbore pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci.
Pál Csáky, absolvent organickej chémie z Pardubíc, je ženatý a má 4 dcéry.
Kontak na europoslanca 2014 je pal.csaky@europarl.europa.eu.
Europoslankyňa 2014 – Monika Flašíková Beňová
Mandát v Európskom parlamente nie je pre členku SMER-u a europoslankyňu 2014 – Moniku Flašíkovú Beňovú žiadnou novinkou. V legislatívnom orgáne EÚ bude totiž pôsobiť už tretie funkčné obdobie, a to na základe krúžkov od 46 860 voličov.
V Európskom parlamente sa hlási ku Skupine progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D). Monika Flašíková Beňová je členkou Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci a náhradníčkou vo Výbore pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín.
Slovenská europoslankyňa Monika Flašíková Beňová študovala v Bratislave a Banskej Bystrici. Je vydatá a má jedno dieťa.
Kontakt na staro-novú europoslankuňu 2014 je monika.flasikovabenova@europarl.europa.eu.
Europoslanec 2014 – Eduard Kukan
Slovenský europoslanec Eduard Kukan začal svojou kandidatúrou za SDKÚ-DS a ziskom 20 912 voličských preferencií svoje druhé funkčné obdobie v Európskom parlamente.
Na pôde kľúčovej európskej inštitúcie má Eduard Kukan miesto v Poslaneckom klube Európskej ľudovej strany (Kresťanských demokratov). Zároveň účinkuje ako člen Výboru pre zahraničné veci, Podvýboru pre bezpečnosť a obranu, či ako náhradník vo Výbore pre zamestnanosť a sociálne veci.
Eduard Kukan získal svoje vzdelanie v Moskve a v Prahe. Je ženatý a má dve deti.
Kontakt na europoslanca 2014 Eduarda Kukana je eduard.kukan@europarl.europa.eu.
Europoslanec 2014 – Vladimír Maňka
Slovenský europoslanec Vladimír Maňka získal svoj mandát od 17 704 voličov a kandidatúrou zo 4. miesta kandidátky strany SMER-SD. Stal sa tak v poradí tretím zo štyroch úspešných europoslancov za SMER. Vladimírovi Maňkovi patrí mandát europoslanca už od roku 2004.
Europský parlament pre Vladimíra Maňku znamená členstvo v Skupine progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D), vo Výbore pre rozpočet a miesto náhradníka vo Výbore pre priemysel, výskum a energetiku.
Absolvent Open University, Vladimír Maňka je ženatý a má dve deti.
Kontakt na europoslanca 2014 Vladimíra Maňku je vladimir.manka@europarl.europa.eu.
Europoslanec 2014 – Miroslav Mikolášik
Slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik pôsobí v Európskom parlamente od roku 2004. Do eurovolieb 2014 ho nominovala strana KDH a so ziskom 26 705 preferenčných hlasov v Bruseli účinkuje v Poslaneckom klube Euróspkej ľudovej strany (Kresťanských demokratov).
Miroslav Mikolášik je tiež členom Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín, Podvýboru pre ľudské práva a zároveň predstavuje náhradníka vo Výbore pre regionálny rozvoj.
Slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik študoval vo Francúzsku a v Prahe. Je ženatý a má 4 deti.
Kontak na europoslanca 2014 Miroslava Mikolášika je miroslav.mikolasik@europarl.europa.eu.
Europoslanec 2014 – József Nagy
Slovenský europoslanec József Nagy sa do Európskeho parlamentu prebojoval ako jediný zástupca strany Most-Híd so ziskom 14 896 preferencií. Záujmy občanov Slovenska bude hájiť z pozície člena Poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany (Kresťanských demokratov).
V Európskom parlamente získal József Nagy tiež členstvo vo Výbore pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci, či miesto náhradníka vo Výbore pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín a vo Výbore pre petície.
Exminister životného prostredia József Nagy vyštudoval ekonomiku v Bratislave, je ženatý a má štyri deti.
Kontakt na europoslanca 2014 Józsefa Nagya je jozsef.nagy@europarl.europa.eu.
Europoslanec 2014 – Branislav Škripek
Branislava Škripeka si za slovenského europoslanca vybralo 15 583 oprávnených voličov. O svoj post sa uchádzal zo štvrtého miesta politického subjektu Obyčajný ľudia a nezávislé osobnosti. Po zvolení za europoslanca sa stal členom predsedníctva Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR).
Európsky parlament poskytol Branislavovi Škripekovi členstvo vo Výbore pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci a miesto náhradníka vo Výbore pre práva žien a rodovú rovnosť.
Branislav škripek chce byť v Bruseli hlasom slovenských kresťanov. Je ženatý, má troch chlapcov, z toho jedného osvojeného.
Kontakt na slovenského europoslanca Branislava Škripeka je branislav.skripek@europarl.europa.eu.
Europoslankyňa 2014 – Monika Smolková
Slovenská europoslankyňa Monika Smolková získala svoj post v Európskom parlamente na druhé funkčné obdobie. Udialo sa tak na základe rezignácie lídra eurokandidátky strany SMER Maroša Ševčoviča, ktorý sa so ziskom 66 966 voličských preferencií stal kandidátom na eurokomisára. Moniku Smolkovú podporilo 11 295 voličov.
V Európskom parlamente Monika Smolková pôsobí v Skupine progresívnej aliancie socialistov a demokratov. Súčasne je členkou Výboru pre regionálny rozvoj a náhradníčkou Výboru pre kultúru a vzdelávanie.
Monika Smolková vyštudovala ekonomiku v Košiciach a pedagogiku v Prešove.
Kontakt na europoslankyňu Moniku Smolkovú je monika.smolkova@europarl.europa.eu.
Europoslanec 2014 – Ivan Štefanec
Slovenského europoslanca a člena strany SDKÚ-DS Ivana Štefanca volilo 19 439 občanov. Vo voľbách do Európskeho parlamentu stavil na čestnosť, odbornosť a zodpovednosť. Svoju kvalifikáciu pretaví do politických výstupov z Poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany (Kresťanských demokratov).
V Európskom parlamente je členom Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa a náhradníkom vo Výbore pre rozpočet.
Ivan Štefanec nadobudol svoje vzdelanie v Bratislave a tiež vlastní diplom z New Yorku. Je ženatý a má dve deti.
Kontakt na europoslanca 2014 Ivana Štefanca je ivan.stefanec@europarl.europa.eu.
Europoslanec 2014 – Richard Sulík
Slovenský europoslanec a líder liberálov Richard Sulík kandidoval v eurovoľbách z tretej pozície kandidátky strany Sloboda a Solidarita. Svoju dôveru mu odovzdalo 22 607 voličov. Richard Sulík bol do októbra 2014 jediným slovenským zástupcom v Aliancii liberálov a demokratov za Európu (ALDE). V súčasnosti pôsobí vo fakcii Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR).
Politickú agendu v hesle „SaS za vás, ostatní za Brusel“, Richard Sulík napĺňa ako člen Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa a ako náhradník Výboru pre kontrolu rozpočtu.
Richard Sulík absolvoval svoje štúdium v Nemecku a v Bratislave. Skúsený ekonóm je otcom štyroch detí, rád fotografuje a varí.
Kontakt na europoslanca 2014 Richarda Sulíka je richard.sulik@europarl.europa.eu.
Europoslankyňa 2014 – Anna Záborská
Pre slovenskú europoslankyňu Annu Záborskú sa ziskom 42 976 voličských preferencií začalo v Európskom parlamente tretie funkčné obdobie. Anna Záborská je členkou slovenskej KDH a na európskej úrovni má svoje stále miesto v Poslaneckom klube Európskej ľudovej strany (Kresťanských demokratov).
Slovenské záujmy na európskej úrovni Anna Záborská obhajuje ako členka troch výborov – Výboru pre rozvoj, Výboru pre priemysel, výskum a energetiku a Výboru pre práva žien a rodovú rovnosť.
Anna Záborská absolvovala Lekársku fakultu UK v Martine, je vydatá a má dve deti.
Kontakt na europoslankyňu 2014 Annu Záborskú je anna.zaborska@europarl.europa.eu.
Europoslanec 2014 – Boris Zala
Boris Zala je ďalším slovenským europoslancom, ktorý už skúsenosti z pôsobenia v Európskom parlamente z predchádzajúceho funkčného obdobia má. Člen vládnej strany SMER obdržal v eurovoľbách 2014 hlasy 18 622 voličov. V Európskom parlamente sa hlási ku Skupine progresívnej aliancie socialistov a demokratov.
Slovenský europoslanec Boris Zala zároveň zastáva členskú pozíciu vo Výbore pre zahraničné veci a je náhradníkom vo Výbore pre petície a v Podvýbore pre ľudské práva.
Boris Zala študoval v Bratislave, pričom habilitačné konanie absolvoval v Nitre.
Kontakt na europoslanca 2014 Borisa Zala je boris.zala@europarl.europa.eu.
Europoslankyňa 2014 – Jana Žitňanská
Slovenská europoslankyňa Jana Žitňanská je v Európskom parlamente nováčikom. Postúpila z druhého miesta koaličnej kandidátky strán NOVA, Konzervatívny demokrati Slovenska a Občianska konzervatívna strana. Svoj hlas jej odovzdalo 18 409 občanov. V Európskom parlamente patrí ku Európskym konzervatívcom a reformistom.
Jana Žitňanská reprezentuje slovenské záujmy na európskej úrovni z pozície členky Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci a Výboru pre práva žien a rodovú rovnosť.
Žurnalistka Jana Žitňanská získala svoje vzdelanie v Bratislave a v Paríži.
Kontakt na europoslankyňu 2014 Janu Žitňanskú je jana.zitnanska@europarl.europa.eu.
Plat europoslancov 2014
Základný mesačný plat europoslancov 2014 pred zdanením je 6200 eur.
Slovenskí europoslanci 2009 – 2014
Slovenskí europoslanci sú súčasťou Európskeho parlamentu, kľúčovej nadnárodnej inštitúcie EÚ. Prostredníctvom europoslancov vplývajú občania všetkých členských štátov Európskej únie na vývoj, tvorbu a smerovanie politiky Európskej únie smerom ku krajinám, ktoré nie sú členmi EÚ, ako aj na vývoj, tvorbu a smerovanie politiky v rámci Európskej únie. Slovenských eurposlancov si zvolili slovenskí voliči v roku 2009, na päťročné funkčné obdobie. Voľby do Európskeho parlamentu prebehli súčasne vo všetkých 27 členských krajinách Európskej únie. Slovenským europoslancom patrí v Európskom parlamente 13 miest.
Europoslanci 2009-2014 – zoznam
Prečítať PDF dokument online kliknutím sem >>

Europoslankyňa – Edit Bauer
Slovenská europoslankyňa Edit Bauer je poslankyňou už druhé funkčné obdobie. Vo voľbách do EP jej voliči odovzdali hlas ako členke strany SMK (Strana maďarskej koalície). V Európskom parlamente zastupuje EPP (Európsku ľudovú stranu).
Edit Bauer je členka Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci, členka Výboru pre práva žien a rodovú rovnosť a členka Delegácie pri Spoločnom parlamentnom zhromaždení AKT-EÚ.
Ako náhradníčka pôsobí v Delegácii pri Spoločnom parlamentnom výbore EÚ – bývalá juhoslovanská republika Macedónsko a v Delegácii pri Parlamentnom zhromaždení EURONEST.
Europoslankyňa – Monika Flašíková Beňová
Slovenská europoslankyňa Monika Flašíková- Beňová je na Slovensku členkou strany SMER. V Európskom parlamente zastupuje Skupinu progresívnej aliancie socialistov a demokratov. Monika Flašíkova- Beňová je členkou Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné záležitosti a členkou Delegácie pre vzťahy s Izraelom. Pôsobí ako náhradníčka Výboru pre zahraničné veci.
Europoslanec – Sergej Kozlík
Slovenského europoslanca Sergeja Kozlíka volili občania vo voľbách do EP ako člena strany ĽS-HZDS, v Európskom parlamente zastupuje Skupinu aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE). Sergej Kozlík je člen Výboru pre rozpočet a člen Delegácie pri Parlamentnom výbore pre spoluprácu s EÚ – Rusko.
Europoslanec – Eduard Kukan
Slovenský europoslanec Eduard Kukan, člen slovenskej politickej strany SDKÚ, sa v Európskom parlamente hlási k príslušnosti v Európskej ľudovej strane (EPP). Eduard Kukan je členom Výboru pre zahraničné veci, členom Podvýboru pre ľudské práva, členom Konferencie predsedov delegácii. Pôsobí aj ako predseda Delegácie pre vzťahy s Albánskom, Bosnou a Hercegovinou, Srbskom, Čiernou Horou a Kosovom. Eduard Kukan je súčasne náhradníkom Delegácie pri Spoločnom parlamentnom zhromaždení AKT-EÚ.
Europoslanec – Vladimír Maňka
Slovenský europoslanec Vladmír Maňka, člen strany SMER na Slovensku a člen Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov v EP, zastupuje funkciu člena Výboru pre rozpočet. Pôsobí ako náhradník Výboru pre priemysel, výskum a energetiku, ako aj náhradník v osobitnom Výbore pre finančnú a hospodársku krízu a napokon náhradník Delegácie pre vzťahy s Kórejským polostrovom.
Europoslanec – Alajos Mészáros
Slovenský europoslanec Alajos Mészáros je členom SMK. V Európskom parlamente zastupuje Európsku ľudovú stranu (EPP). Je členom Výboru pre právne veci, členom Delegácie pre vzťahy s Austráliou a Novým Zélandom. Pôsobí ako náhradník Výboru pre priemysel, výskum a energetiku, ako aj náhradník Delegácie pre vzťahy s krajinami Strednej Ameriky.
Europoslanec – Miroslav Mikolášik
Slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik do EP zvolený ako člen slovenskej vládnej strany KDH, zastupuje na pôde Európskeho parlamentu Európsku ľudovú stranu – kresťanských demokratov. Miroslav Mikolášik je členom Výboru pre regionálny rozvoj a členom Delegácie pre vzťahy s Kórejským polostrovom. Pôsobí ako náhradník Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín, náhradník Podvýboru pre ľudské práva, náhradník Delegácie pre vzťahy s Bieloruskom a náhradník Delegácie pri latinskoamerickom parlamentnom zhromaždení.
Europoslankyňa – Katarína Neveďalová
Slovenská europoslankyňa Katarína Neveďalová je členkou slovenskej vládnej strany SMER. V Európskom parlamente patrí k Skupine progresívnej aliancie socialistov a demokratov. Je členkou Výboru pre kultúru a vzdelávanie, členkou Delegácie pri Parlamentných výboroch EÚ- Kazachstan, EÚ- Kirgizsko, EÚ- Uzbekistan a vzťahy s Tadžikistanom, Turkménskom a Mongolskom. Súčasne pôsobí ako náhradníčka Výboru pre práva žien a rodovú rovnosť, náhradníčka Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci a náhradníčka Delegácie pri Spoločnom parlamentnom zhromaždení AKT-EÚ
Europoslanec – Jaroslav Paška
Slovenský europoslanec Jaroslav Paška, príslušník slovenskej strany SNS, zastupuje v EP Skupinu Európa slobody a demokracie (EFD). Jaroslav Paška je členom Výboru pre priemysel, výskum a energetiku a členom Delegácie pri spoločnom parlamentnom výbore EÚ a Chorvátsko. Ako náhradník pôsobí vo Výbore pre regionálny rozvoj, vo Výbore pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín, v osobitnom Výbore pre finančnú a hospodársku krízu, v Delegácii pri Parlamentných výboroch pre spoluprácu EÚ – Arménsko, EÚ – Azerbajdžan a EÚ – Gruzínsko.
Europoslankyňa – Monika Smolková
Slovenská europoslankyňa Monika Smolková zo slovenskej vládnej strany SMER patrí v EP do Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov. Je členkou Výboru pre regionálny rozvoj a členkou Delegácie pri Parlamentnom výbore pre spoluprácu EÚ – Ukrajina.
Europoslanec – Peter Šťastný
Slovenský europoslanec Peter Štastný, člen slovenskej vládnej strany SDKÚ. Jeho politickou príslušnosťou v EP je Európska ľudová strana. Peter Štastný je členom Výboru pre medzinárodný obchod, členom Podvýboru pre bezpečnosť a ochranu. Súčasne pôsobí ako náhradník Výboru pre rozpočet, ako aj v Delegácii pre vzťahy so Spojenými štátmi americkými a podpredseda Delegácie pri Spoločnom parlamentnom zhromaždení AKT – EÚ.
Europoslankyňa – Anna Záborská
Slovenská europoslankyňa Anna Záborská, je členkou slovenskej KDH. V Európskom parlamente patrí k Európskej ľudovej strane. Anna Záborská je členkou Výboru pre práva žien a rodovú rovnosť, Výboru pre rozvoj a členkou Delegácie pre vzťahy s Kanadou. Funkciu náhradníčky zastáva vo Výbore pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín, v Delegácii pre vzťahy s Panafrickým parlamentom a v Delegácii pri Spoločnom parlamentnom zhromaždení AKT – EÚ.
Europoslanec – Boris Zala
Slovenský europoslanec Boris Zala je členom slovenskej vládnej strany SMER. V Európskom parlamente patrí k Skupine progresívnej aliancie socialistov a demokratov. Je členom Výboru pre zahraničné veci, náhradníkom Podvýboru pre ľudské práva a Delegácie pre vzťahy s Južnou Afrikou a Panafrickým parlamentom.
Slovenským europoslancom končí funkčné obdobie v roku 2014.