Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ spôsobí viaceré škody
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Aké škody môže vystúpenie Veľkej Británie z EÚ napáchať

Možné vystúpenie Veľkej Británie z EÚ podľa zástancov Brexitu prinesie samé výhody. Stúpenci Bremainu si, samozrejme, myslia presný opak a varujú pred negatívnymi následkami, ktoré vystúpenie Veľkej Británie môže spôsobiť.

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ a straty

Negatívnym dopadom Brexitu sa venuje tiež najnovšia holandská štúdia. Tá upozorňuje na to, že vystúpenie Veľkej Británie z EÚ spôsobí najväčšie škody Írom, Holanďanom, Luxemburčanom a Belgičanom.

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ a straty Holandska

Holandská štúdia dokazuje, že ak sa vystúpenie Veľkej Británie z EÚ stane skutočnosťou, najväčší zásah spomedzi štátov Európskej únie utrpia ekonomiky Írska, Holandska, Belgicka a Luxemburska. Podľa holandského Úradu pre ekonomické analýzy:

„Medzi týmito krajinami a Veľkou Britániou existuje pomerne vysoká miera obchodovania, preto budú najviac zasiahnuté obchodnými obmedzeniami, ktoré vystúpenie Veľkej Británie z EÚ spôsobí.“

Tento poradný inštitút holandského ministerstva financií odhaduje, že v závislosti od vývoja situácie po vystúpení Veľkej Británie z EÚ, môže HDP Holandska spadnúť o 0,9 – 2,0 %.

Bez novej obchodnej dohody, ktorá nahradí súčasný bezhraničný obchod medzi Veľkou Britániou a Holandskom tak priamy dosah vystúpenia Veľkej Británie z EÚ môže každého Holanďana stáť približne 575 eur. Správa ďalej hovorí, že pri predpoklade, že obchod vedie k inováciám a prosperite, sa môže strata vyšplhať až na 1000 eur na osobu.

Tvrdý úder pre Britov

Bez novej obchodnej dohody však môžu Briti utrpieť ešte omnoho tvrdší úder. Odhaduje sa, že do roku 2030 sa ich straty môžu vyšplhať až na 4 % HDP a ak budú inovácie v dôsledku obmedzených obchodných štandardov zaostávať, straty sa vyšplhajú až na 9 % HDP.

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ tak môže znamenať návrat do čias ekonomickej krízy z rokov 2008 – 2009. Tým to ale pre Britov nekončí. Život po prípadnom vystúpení Veľkej Británie z EÚ chcú Britom strpčiť aj Francúzi či Nemci.

Tí totiž odmietajú Britom sprístupniť otvorený trh. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble totiž vylúčil možnosť, že by Veľká Británia mohla po vzore Švajčiarska a Nórska benefitovať z jednotného trhu aj bez členstva v Európskej únii. Ako sa Schäuble vyjadril:

„Ak si väčšina Britov zvolí Brexit, bude to rozhodnutie proti jednotnému trhu. Dnu je dnu. Von je von. Treba rešpektovať suverenitu britského ľudu.“

Napriek tomu, že jednotný trh, ktorý zahŕňa voľný pohyb osôb, tovarov a služieb vo vnútri bloku je v súčasnosti asi jedinou výhodou Britov, ktorá im z členstva v EÚ vyplýva, vystúpenie Veľkej Británie z EÚ sa momentálne nejaví ako najšťastnejšie riešenie.

Zdroj:
1. https://euobserver.com/political/133760
2. http://www.theguardian.com/politics/2016/jun/10/no-single-market-access-for-uk-after-brexit-wolfgang-schauble-says
3. http://www.politico.eu/article/france-plan-for-a-bloody-brexit-eu-referendum-consequences-europe-hollande-david-cameron/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Silvia Šimeková

Asistentka Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.

Komentáre

  1. Tomáš Žarošský says

    Otazkou je, jestli ma smysl bojovat za zachovani EU a jeji reformu.
    Jestli ono to nebude tak jako s tim socialismem a lidskou tvari. Cili nereformovatelne.