Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
San Marino – vstup do EÚ odmieta väčšina obyvateľov
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

San Marino odmietlo vstup do EÚ

San Marino v nedeľnom referende výrazne odmietlo vstup do EÚ. Referendum San Marina je založené na podobnom princípe ako aj slovenské – o návrhoch sa dá hlasovať aj nehlasovaním. Inak povedané, ak sa referenda nezúčastní …

San Marino odmietlo vstup do EÚ

… stanovený počet ľudí, toto referendum je neplatné. Zatiaľ čo Slovensko má hranicu vo výške 50%, San Marino vyžaduje len 32% účasť. Ani tá však nestačila. Záujem obyvateľov krajiny bol však napokon taký malý, že sa účasť kvóru ani len nepriblížila.

San Marino odmieta vstup do EÚ

San Marino v nedeľnom referende dosiahlo účasť len 20%. Výrazný záujem o vstup do EÚ nemali však ani tí, ktorí sa referenda zúčastnili. Až 49,7% z nich totiž hlasovalo proti. Za vstup do EÚ sa tak vyjadrilo len niečo vyše 10% všetkých oprávnených voličov.

Masívne odmietnutie členstva je vizitkou žalostného stavu, v ktorom sa EÚ nachádza. Z nevydareného referenda sa tak EÚ môže poučiť.

Zlyhaný pokus o vstup do EÚ a poučenie pre Úniu

Po prvé, malo by byť v záujme samotnej EÚ, aby o významných záležitostiach, ktoré sa jej týkajú, mohli rozhodovať aj samotní občania. Vstup do EÚ schválili (tesne) Slováci a apaticky (nízka účasť) aj nedávno Chorváti. Potvrdiť alebo odmietnuť vstup do EÚ však nemala v minulosti zďaleka každá krajina. Navyše vstup do EÚ je len začiatkom. Druhým najväčším záväzkom je vstup do eurozóny. A o ňom ešte nikdy v histórii nehlasoval v referende žiaden zo 17 členov EÚ. Vďaka nemu do eurozóny budúci rok vstúpi napríklad aj Lotyšsko, napriek tomu, že ho väčšina tamojšieho obyvateľstva odmieta.

Druhým poučením pre EÚ je, že je pre úspešné krajiny neatraktívna. San Marino je jednou z najslobodnejších krajín na svete, pričom sa teší nízkym daniam a malému množstvu regulácií. Niet divu, že San Marino tiež patrí medzi krajiny s najvyššími príjmami a najnižšou nezamestnanosťou na svete.

Sloboda a prosperita idú ruka v ruke.

EÚ by sa teda mala sústrediť najmä na rozvoj slobodného obchodu a spolupráce medzi krajinami. O reguláciách a daniach by nemala rozhodovať EÚ, ale tieto záležitosti by mali byť ponechané na jednotlivé krajiny. A potom vstup do EÚ s radosťou prijmú aj krajiny ako je San Marino.

Zdroj:
1. http://euobserver.com/tickers/121840
2. http://www.economicfreedom.org/2012/08/22/in-the-news-this-free-country-should-be-on-your-radar/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.