Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Rozvojová pomoc EÚ – Brusel platí Palestínčanom za to, aby nepracovali

Rozvojová pomoc EÚ je známa tým, že býva často veľmi neefektívna. Na jeden kuriózny prípad takejto neefektivity v stredu upozornil aj Európsky účtovný dvor. Rozvojová pomoc EÚ pre Palestínu stála Európsku úniu od roku 1994 …

Rozvojová pomoc EÚ - Európska únia

… vyše 5,6 miliardy eur. Napriek tomu však nepriniesla žiadne významné výsledky a v poslednej dobe jej efektivita výrazne poklesla. Rozvojová pomoc EÚ je totižto vyplácaná úradníkom bývalej vlády doslova za to, že nebudú chodiť do práce.

Rozvojová pomoc EÚ pre nezamestnaných

V roku 2007 sa v Palestíne dostalo k moci islamistické hnutie Hamas. Európska únia tak mala v zásade dve štandardné možnosti: zastaviť pomoc, ktorá by mala ísť novej islamskej vláde alebo podporovať vládu napriek tomu, že nie je naklonená EÚ. Európska únia si však zvolila inú variantu.

Rozvojová pomoc EÚ bude aj naďalej poskytovaná bývalým vládnym úradníkom, no len pod podmienkou, že zostanú doma a nebudú pre súčasnú vládu pracovať.

Európska únia takto samozrejme vytvára zvrátené motivácie. Podporovaní úradníci už nemusia mať o zmenu vlády záujem. Tá by totiž mohla narušiť ich už od roku 2007 trvajúcu idylku bezprácneho získavania peňazí. Na výplaty pre nečinných palestínskych úradníkov samozrejme musia pracovať daňovníci v Európskej únii.

Nekonečné plytvanie Európskej únie

Európsky účtovný dvor tiež poukazoval na viacero ďalších príkladov plytvania Európskej únie v Palestíne. Podľa správy napríklad vôbec nie je jasné, ako bolo využitých 90 miliónov eur na podporu elektrárne v Gaze. Napriek toľkým peniazom je podporovaná elektráreň už od 1. novembra zavretá, pričom dôvodom má byť nedostatok paliva.

Zlyhanie rozvojovej pomoci EÚ v Palestíne navyše nie je výnimkou, podobných príkladov poznáme neúrekom.

Mnohé rozvojové programy EÚ zlyhávajú a končia bez toho, aby po sebe zanechali trvalé výsledky. A to je ešte ten lepší prípad. Rozvojová pomoc EÚ pre Bielorusko bola napríklad priamo použitá na utláčanie politických väzňov. Aj to sú dôvody, prečo by Európska únia mala výrazne prehodnotiť, ako v súčasnosti rozvojová pomoc EÚ funguje.

Zdroj:
1. http://europa.eu/rapid/press-release_ECA-13-44_sk.htm
2. http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-25330437
3. http://www.eca.europa.eu/Lists/ECADocuments/SR13_14/SR13_14_EN.pdf

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.