Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Rozvojová pomoc EÚ | Európsky rok rozvoja je odtrhnutý od reality

Rozvojová pomoc EÚ má byť tento rok v Európskej únii kľúčovou témou. Rok 2015 je totiž Európskym rokom rozvoja. A čo konkrétne má táto iniciatíva priniesť? Ako sa píše na oficiálnej stránke EÚ pre túto tému, Európsky rok …

Rozvojová pomoc EÚ a krajiny

… rozvoja má byť okrem iného dobrou príležitosťou, ako európskym daňovníkom ukázať, že: „Každé euro minuté na rozvoj pomáha nielen ľuďom žijúcim v najchudobnejších krajinách sveta, ale aj samotným občanom EÚ.“ Žiaľ, nič z tohto tvrdenia nie je pravdivé.

Efektívna rozvojová pomoc EÚ?

Po prvé, zďaleka nie každé euro rozvojovej pomoci Európskej únie skutočne pomáha. Množstvo z týchto prostriedkov je katastroficky vyplytvaných.

Európska únia napríklad v roku 2005 poskytla za peniaze daňovníkov vybavenie a výcvik zhruba 1000 policajtom v Kongu. Neskoršia kontrola v roku 2012 však už na tomto mieste nenašla „žiadne znaky polície ani policajných síl“. Až 90 miliónov eur rozvojovej pomoci Európskej únie navyše putovalo na výstavbu elektrárne v Palestíne. Tá však dnes pre nedostatok Paliva nie je v prevádzke.

Ako Palestínčanom a Európanom pomohlo „každé euro“ zo spomínaných 90 miliónov?

No čerešničkou na torte bola zrejme rozvojová pomoc v Ghane. Tam totiž milióny eur od Európskej únie putovali ľuďom, ktorí v skutočnosti vôbec neexistovali. Nešlo navyše o nejaký drobný úradnícky preklep.

Peniaze Európskej únie „dostávali“ desiatky až stovky tisíc fiktívnych zamestnancov.

Kritika zvnútra

Niekto by si mohol myslieť, že pár účelovo vybraných príkladov nemôže charakterizovať inak pomerne dobre fungujúcu rozvojovú pomoc EÚ. No v prvom rade ide o kritiku donebavolajúcej namyslenosti európskych úradníkov.

Oni sami totiž napísali, že pomáha skutočne „každé euro“.

Také sebavedomé vyhlásenie si nedovolí ani úspešná súkromná firma, no pre chronicky plytvajúcu byrokratickú Európsku úniu to zrejme problém nie je.

Rozvojová pomoc Európskej únie je však dlhodoho kritizovaná aj z jej vnútra. Za 1000 vybavených vyškolených policajtov, ktorí sa neskôr vyparili a nefukčnú elektráreň v Palestíne napríklad EÚ kritizoval Európsky účtovný dvor.

Neefektivitu rozvojovej pomoci EÚ kritizoval v roku 2012 taktiež Európsky parlament. Ten hovoril o často absolútnej netransparentnosti obstarávania, či dokonca náznakoch toho, že EÚ sa svoje zlyhania snažila zakryť.

Europarlament tiež upozorňoval aj na to, že rozvojová pomoc EÚ často pokrivuje trhy v cudzích krajinách.

Napríklad poľnohospodári, ktorí sa chcú uživiť svojou prácou, často nemôžu svojimi potravinami konkurovať potravinám dotovaným za peniaze európskych daňovníkov. Tamojšie obyvateľstvo je tak udržiavané v závislosti, namiesto toho, aby bolo naučené produktivite a samostatnosti.

Chudobným sa väčšina pomoci neujde

Podľa citovaného vyhlásenia EÚ spomínané „každé euro“ pomáha obyvateľom najchudobnejších krajín sveta.

To však opäť nie je pravda.

A navyše, opäť nejde o žiadne malé pochybenie, ale o úplné odtrhnutie od reality. Podľa prieskumu britských poslancov totiž len 46 % rozvojovej pomoci EÚ končí v nízkopríjmových krajinách. Do spomínaných „najchudobnejších krajín sveta“ sa tak ani pri najlepšej vôli nedostane ani len polovica z celkového objemu peňazí na rozvojovú pomoc Európskej únie.

A kde potom končí zvyšok? Najmä v krajinách so stredným príjmom, pričom množstvo tejto pomoci ani nikdy neopustí Európu.

Namiesto toho tieto peniaze končia v krajinách ako Srbsko či Turecko. Ekonóm Thomas Bauer sa preslávil svojim popisom rozvojovej pomoci vo všeobecnosti, ktorá je podľa neho:

„Výborným spôsobom na presun peňazí od chudobných ľudí v bohatých krajinách k bohatým ľuďom v chudobných krajinách.“

Rozvojová pomoc Európskej únie však už tak zvrátený mechanizmus zvrátila ešte viac, že peniaze jej daňovníkov neprúdia ani do spomínaných chudobných krajín.

Plytvanie bez konkurencie

Britskí poslanci zároveň poukázali na jeden zaujímavý fakt, ktorý rozvojovú pomoc EÚ stavia do ešte pochmúrnejšieho svetla. Administratívne náklady na túto pomoc totiž dosahujú až zhruba dvojnásobok oproti nákladom, ktoré pri rozvojovej pomoci dosahuje Británia.

A to britská rozvojová pomoc tiež nie je práve najžiarivejším príkladom efektivity. Ak teda chce niekto pomôcť obyvateľom chudobných krajín, zúfalo neefektívna rozvojová pomoc Európskej únie je na to mimoriadne nevhodným prostriedkom.

Absurdný Európsky rok rozvoja

Európsky rok rozvoja je práve pre spomínané dôvody až absurdne odtrhnutý od reality.

Európska únia sa popri uvedenom výroku chváli napríklad tým, ako je najväčším donorom rozvojovej pomoci na svete a ako má rozvojová pomoc EÚ širokú podporu verejnosti.

No táto podpora je založená zrejme len na nevedomosti ľudí, ktorí veria ilúziám až klamstvám Európskej únie.

Čísla totiž nepustia a realita hovorí jasne. Rozvojová pomoc EÚ je katastrofálnym plytvaním, pričom často dokonca narobí viac škody ako úžitku.

Zdroj:
1. http://ec.europa.eu/europeaid/european-year-development-2015_en
2. https://europa.eu/eyd2015/en
3. http://www.europskenoviny.sk/2014/04/09/rok-2015-bude-europsky-rok-rozvoja-eu-planuje-pomahat-aj-napriek-krize/
4. http://europa.eu/rapid/press-release_IP-15-3060_en.htm?locale=en

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.