Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Rozpočtové pravidlá EÚ – Inšpirácia pre Junckera

Rozpočtové pravidlá EÚ majú slúžiť na dodržiavanie rozpočtovej zodpovednosti štátov eurozóny. „Majú“, ale neslúžia. Európska komisia je často kritizovaná za uplatňovanie dvojitého metra pri nedodržiavaní rozpočtových …

Rozpočtové pravidlá EÚ a Komisia

… pravidiel EÚ v prípade malých a veľkých štátov. Predseda Euroskupiny Jeroen Dijssebloem nedávno varoval, že takýto prístup plný otáznikov nad objektívnosťou uplatňovania pravidiel podkopáva dôveru štátov v rozpočtové pravidlá EÚ.

Prečo Francúzsko môže porušovať rozpočtové pravidlá EÚ

Po sprísnení rozpočtových pravidiel EÚ volá tiež nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. Jeho poradcovia prišli v júni s reformným plánom, ktorý okrem iného zvažuje vytvorenie skupiny nezávislých expertov s úlohou dozerať na plnenie rozpočtových pravidiel EÚ v členských štátoch.

Rozpočtové pravidlá EÚ požadujú od štátov eurozóny, aby udržiavali deficit pod tromi percentami ich HDP. Sankcie za neplnenie povinností sa môžu vyšplhať na 0,2 % HDP.

Azda najväčším hriešnikom pri neplnení rozpočtových pravidiel EÚ je Francúzsko. Tomu už bola Európskou komisiou niekoľkokrát udelená výnimka. Francúzsko tak môže začať šetriť až od roku 2017.

A dôvod, prečo Francúzsko môže porušovať rozpočtové pravidlá EÚ a iné štáty nie, je podľa predsedu Európskej komisie Jeana-Claude Junckera prostý – „preto, že je to Francúzsko“.

Inšpirácia pre Junckera

Na naliehanie Nemecka sa však karta konečne obrátila. Za nedodržiavanie rozpočtových pravidiel EÚ boli potrestaný dvaja dlhodobý hriešnici, Španielsko a Portugalsko. Ako povedal nemecký eurokomisár Günter Oettinger:

„Ak si Komisia chce zachovať svoju kredibilitu pri obhajovaní rozpočtových pravidiel EÚ, musíme schváliť sankcie voči Španielsku a Portugalsku.“

Francúzsky minister financií Michel Sapin ale s trestom pre Portugalcov nesúhlasí. Ako tvrdí:

„Portugalsko si nezaslúži prehnanú disciplínu. Nikto nemôže povedať, že Portugalsko nevyvinulo primeranú snahu.“

Sapin si tak chce zrejme získať spojenca na budúci rok, aby aj Francúzi mohli povedať „veď my sme sa snažili“. Tí sa totiž do znižovania svojho deficitu veľmi nehrnú.

Junker sa v poslednej dobe neustále pohoršuje nad hlasmi, ktoré síce volajú po reformách Európskej únie, ale konkrétne návrhy neponúkajú. Ak teda nevie, kde začať, rozpočtové pravidlá EÚ by mohli byť vhodnou inšpiráciou.

Zdroj:
1. http://www.politico.eu/article/french-finance-minister-calls-for-portugal-to-be-spared-eu-sanctions/
2. http://ekonomika.sme.sk/c/20203346/schauble-europa-potrebuje-prisnejsie-rozpoctove-pravidla.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Silvia Šimeková

Asistentka Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.