Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Rozpočet Európskej únie nie je míňaný správne
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Rozpočet Európskej únie nie je zameraný na výsledky

Rozpočet Európskej únie je často kritizovaný za neefektívne využívanie peňazí daňovníkov. Aj preto sa pred pár dňami uskutočnila konferencia s názvom „Rozpočet EÚ zameraný na výsledky“. O tom, ako by rozpočet Európskej únie …

Rozpočet Európskej únie a prerozdeľovanie

… mal byť využívaný efektívnejšie, diskutovali aj najvyšší predstavitelia EÚ – vrátane predsedu Európskej komisie Junckera. No zmeny navrhované na konferencii boli skôr technického charakteru a absolútne neriešia podstatu problémového míňania.

Navrhované riešenia

Cieľom iniciatívy „Rozpočtu EÚ zameraného na výsledky“ je využiť peniaze daňovníkov tak, aby im priniesli čo najväčší prospech. Rozpočet Európskej únie je podľa Komisie obrovským prínosom už dnes – len eurofondy mali napríklad zdvihnúť HDP v Lotyšsku o 2,1 %, v Litve o 1,8 % a v Poľsku o 1,7 %.

Komisia však verí, že rozpočet Európskej únie môže priniesť ešte lepšie výsledky, napríklad vďaka zjednodušeniu niektorých pravidiel, vďaka lepšiemu sústredeniu na priority EÚ a podobne. Ako povedal predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker:

„Musíme sa neustále pýtať samých seba a každého z nás: míňame rozpočet EÚ na správne veci a správnym spôsobom?“

Škodlivý rozpočet Európskej únie

No rozpočet Európskej únie zďaleka nie je míňaný správnym spôsobom. Nejde o nejaké drobné nedostatky a nejde ani o problém nastavenia pravidiel alebo o to, že EÚ nevenuje dostatočnú pozornosť tomu, ktoré projekty prinášajú najvyššie výnosy.

Problém je v tom, že drvivá väčšina rozpočtu EÚ slúži na prerozdeľovanie – či už v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky alebo prostredníctvom eurofondov.

Prerozdeľovanie však ekonomike škodí, keďže presúva peniaze od produktívnych ľudí a firiem k neproduktívnym a o využití peňazí rozhodujú byrokrati namiesto zákazníkov.

Nech už sa teda bude pri rozpočte Európskej únie akokoľvek hľadieť na efektivitu, tieto fakty to nezmení. Prvým krokom k lepšiemu využívaniu peňazí daňovníkov tak nie je vytváranie nových a nových pravidiel a plánov efektívnejšieho míňania.

Prvým krokom je obmedzenie spomínaného prerozdeľovania. Lebo nech už sa budú byrokrati snažiť akokoľvek, prerozdeľovanie rozpočtu Európskej únie nikdy nemôže priniesť takú hodnotu, ako keď daňovníci budú môcť svoje peniaze minúť sami.

Zdroj:
1. http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-15-5693_en.htm?locale=en
2. http://europa.eu/rapid/press-release_SPEECH-15-5696_en.htm?locale=en
3. http://europa.eu/rapid/press-release_SPEECH-15-5694_en.htm?locale=en

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.