Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Rozpočet Európskej únie sa prehodnocovať nebude
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Rozpočet Európskej únie nebude prehodnotený kvôli britskému referendu

Sedemročný rozpočet Európskej únie tento rok čakalo významné prehodnotenie. Vzhľadom na blížiaci sa termín britského referenda o vystúpení z EÚ, ktoré sa môže uskutočniť už v júni, však k tomuto prehodnoteniu nakoniec …

Rozpočet Európskej únie a prehodnotenie

… nedôjde. Dôvodom je totiž strach Európskej komisie, že prehodnotenie rozpočtu EÚ by bolo muníciou pre euroskeptikov a mohlo by tak prispieť k vystúpeniu Británie z Európskej únie. Minimálne nateraz preto rozpočet Európskej únie neporastie.

Čo plánovala Európska komisia

Európska komisia plánovala vykonať úpravu rozpočtu EÚ koncom tohto roka. Cieľom bolo, aby bol rozpočet Európskej únie ešte viac orientovaný na „pracovné miesta, rast a konkurencieschopnosť“.

Samozrejme, vo vnímaní Európskej komisie ide najmä o navýšenie tohto rozpočtu, napríklad aj na 315-miliardový investičný balík EFSI.

Rozpočet Európskej únie bez zmien

Nie je prekvapivé, že takéto zmeny rozpočtu EÚ by využili kritici členstva Británie v EÚ. Rozpočet Európskej únie je totiž už dlhodobo kritizovaný za svoje vysoké výdavky a ďalší nárast míňania by preto bol ako červeným súknom pre býka.

No aj keď nateraz hrozba blížiaceho referenda ušetrila peniaze daňovníkov, je to len dočasné. Ďalšia reforma rozpočtu EÚ by totiž mala nájsť aj „vlastné zdroje“ financovania pre Európsku úniu, čo je eufemizmus pre zvyšovanie alebo zavádzanie nových daní.

Nateraz je najvhodnejším kandidátom kontroverzná Daň z finančných transakcií.

Dovtedy chce Európska únia čeliť meniacim sa podmienkam presunom peňazí z iných častí rozpočtu EÚ bez jeho celkového zvýšenia.

Škoda, že Briti referendum o vystúpení z Európskej únie nevykonávajú každý rok. EÚ by sa aspoň na chvíľu správala zodpovednejšie a nekonečný rast rozpočtu Európskej únie by sa zastavil.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/sections/uk-europe/midterm-eu-budget-review-falls-victim-uk-referendum-320868

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.