Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Rozpočet Európskej únie má dlhodobo problémy
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Rozpočet Európskej únie je zrejme míňaný podstatne menej efektívne

Rozpočet Európskej únie je známy veľkým množstvom pochybení pri jeho míňaní. Práve nadmerné množstvo administratívnych chýb je dôvodom, prečo Európsky dvor audítorov neodobril rozpočet EÚ už 20 rokov po sebe. Podľa …

Rozpočet Európskej únie a chyby

… novej správy Európskej komisie navyše rozpočet Európskej únie za rok 2014 obsahoval až o 48 % viac chýb ako rozpočet EÚ za rok 2013. V tomto prípade navyše zrejme nejde len o krátkodobý výkyv, ale o ukážku podstatne väčších dlhodobých problémov.

Ešte problémovejší rozpočet Európskej únie

48 %-ný nárast chýb v rozpočte Európskej únie (36 % v peňažnom vyjadrení) je podľa Komisie do veľkej miery dôsledkom zlepšených mechanizmov detekcie a oznamovania chýb.

To znamená, že rozpočet EÚ má dlhodobo viac chýb, ako sa očakávalo, no nedostatočné kontrolné mechanizmy ich prehliadali. K väčšiemu množstvu odhalených chýb sa vyjadril aj analytik Open Europe Pawel Swidlicki:

„Aj keď je možné vítať, že EÚ sa zrejme zlepšuje v nachádzaní podvodov vo svojom vlastnom rozpočte, miera v akej sa tieto podvody odohrávajú, naznačuje, že je to oveľa väčší problém, ako si Komisia priznáva.“

Kontroverzné štatistiky

Pri rozpočte Európskej únie je však v skutočnosti veľký rozdiel medzi nájdenými administratívnymi chybami a skutočnými podvodmi. Administratívna chyba nemusí nutne znamenať plytvanie peňazí.

Môže tiež znamenať nesplnenie administratívnych úkonov, ktoré sú ale pre prospešnosť daného projektu irelevantné. Na druhej strane však nie všetky podvody a plytvanie s rozpočtom Európskej únie zachytia merania administratívnych chýb.

Pokiaľ je za peniaze z rozpočtu EÚ postavený projekt, ktorý je vyloženým plytvaním peňazí, no splnil všetky administratívne náležitosti, po formálnej stránke je v poriadku.

Skutočná miera neefektívne míňaných peňazí tak pri rozpočte Európskej únie môže byť v konečnom dôsledku ešte vyššia.

Zdroj:
1. http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/11816095/EU-suspends-45m-cash-for-Scotland-over-irregularities.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.