Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Rozpočet Európskej únie 2016 je odtrhnutý od reality
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Rozpočet Európskej únie 2016 | „Vytváranie“ pracovných miest z daní

Rozpočet Európskej únie 2016 zrejme žiadne výrazné zmeny neprinesie. Vyplýva to z návrhu, ktorý v utorok zverejnila Európska komisia. V rozpočte EÚ 2016 síce má dôjsť k väčším presunom medzi niektorými oblasťami, no celkové …

Rozpočet Európskej únie 2016 a míňanie

… výdavky zostanú na viac-menej rovnakej úrovni. Európska komisia to však obhajuje množstvom veľkolepých vyhlásení o tom, ako rozpočet Európskej únie 2016 poslúži na tvorbu pracovných miest a rastu. Tieto vyhlásenia sú však mimo reality.

Rozpočet Európskej únie 2016 v číslach

Platby v rozpočte Európskej únie na rok 2016 vzrastú o 1,6 % zo 141,3 mld. eur na 143,5 mld. eur. Záväzky, teda prostriedky, ktoré je možné na daný rok dohodnúť v zmluvách, v budúcoročnom rozpočte EÚ poklesnú zo 161,9 mld. eur na 153,5 mld. eur.

To však nie je dôsledok plánovaných úspor, naopak. Nižšie záväzky sú potrebné aj vzhľadom na to, že rozdiel medzi záväzkami a platbami v minulých rokoch dosiahol veľmi vysoké úrovne.

Takmer polovica rozpočtu EÚ 2016 (66,58 mld. eur) je určená na „stimuláciu rastu, zamestnanosti a konkurencieschopnosti.“ Ďalších 42,86 mld. eur má navyše byť využitých na poľnohospodárske dotácie.

Len na tieto dve oblasti tak má ísť viac ako tri štvrtiny rozpočtu Európskej únie na rok 2016. Výdavky na administratívu navyše v budúcoročnom rozpočte EÚ vzrastú o 2,9 %. Administratíva tak na rozpočte Európskej únie predstavuje stále väčší podiel.

Odtrhnutie od reality

Podľa eurokomisárky pre rozpočet Kristaliny Georgieva má rozpočet Európskej únie na rok 2016 výrazne pomôcť ekonomike, ako povedala:

„V súčasnom hospodárstve je viac ako kedykoľvek predtým dôležité rozumne nakladať s peniazmi daňovníkov. Náš rozpočet na rok 2016 podporuje oživenie hospodárstva prostredníctvom investícií do rastu a zamestnanosti(..). Reagujeme na najnaliehavejšie potreby v Európe a naším cieľom je dosiahnuť čo najlepšie výsledky.“

Ako však povedal Winston Churchill:

„Nezáleží na tom, aká krásna je stratégia, občas by ste sa mali pozrieť na výsledky.“

Podobne je to aj pri rozpočte Európskej únie na rok 2016. Ako totiž potvrdil aj Európsky dvor audítorov, pri rozpočte EÚ sa v prvom rade hľadí na míňanie len pre samotné míňanie, v druhom rade na dodržiavanie pravidiel a až v treťom rade a aj to s odstupom, na dosiahnuté výsledky.

Hovoriť teda o rozumnom nakladaní s peniazmi daňovníkov alebo o reakcii na najnaliehavejšie potreby v Európe, či nebodaj o najlepších výsledkoch, je absurdné.

Míňanie za každú cenu

Zaujímavé je tiež to, že podľa eurokomisárky by rozpočet Európskej únie 2016 mal s peniazmi daňovníkov nakladať rozumne, no to, že by EÚ mohla radšej míňať menej peňazí daňovníkov, to nikoho ani nenapadne.

Namiesto toho chce Komisia aj naďalej podporovať „rast a zamestnanosť“ z daní podnikateľov a zamestnancov, čo v konečnom dôsledku prinesie ešte menej rastu a ešte menej zamestnanosti.

Rozpočet Európskej únie na rok 2016 je tak opäť ďalšou ukážkou chýbajúcej sebareflexie predstaviteľov EÚ.

Zdroj:
1. http://europa.eu/rapid/press-release_IP-15-5046_sk.htm

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.