Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Rozpočet EÚ - europoslanci podporujú vyššie výdavky | Sulik.sk
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Rozpočet EÚ – europoslanci chcú míňať viac

Rozpočet EÚ bol koncom minulého roka a začiatkom tohto predmetom veľkých sporov. Rástol v každom jednom roku jeho 56-ročnej histórie, pričom zvyčajne výrazne rýchlejšie ako inflácia. Po obrovských zápasoch bol …

Kontroverzný rozpočet EÚ

… nakoniec odsúhlasený prvý škrt v histórii. Ten mal výšku 3,3%. No europoslanci práve podporujú krok, ktorý by vďaka účtovnému triku mohol tento škrt v podstate zmazať. Všetky debaty o rozpočte EÚ, na konci ktorých bol miniatúrny škrt, napokon môžu skončiť len ako divadlo.

Kontroverzný rozpočet EÚ

Účtovný trik spočíva v tom, že by Európska únia nevracala nepoužité prostriedky naspäť krajinám, ale presunula by ich do ďalšieho roka. Niektoré vlády sa preto obávajú, že by v nasledujúcom rozpočtovom období paradoxne mohol rozpočet EÚ stúpnuť. Tak vyzerá škrtanie výdavkov EÚ v praxi.

Vlády vyjadrili podporu pre určité presunutie nepoužitých prostriedkov do ďalšieho roka. Ročne by podľa nich nemali presiahnuť 4 miliardy eur. No ani toto europoslancom nestačí. Tí by chceli mať v presúvaní neobmedzenú flexibilitu. Pritom už 4 miliardy ročne by podľa niektorých predstaviteľov EÚ mohli zdvihnúť celkovú úroveň výdavkov. Je teda veľmi pravdepodobné, že „úsporný“ rozpočet EÚ prinesie ešte väčšie míňanie.

Zdroj:
1. http://uk.reuters.com/article/2013/06/18/uk-eu-budget-idUKBRE95H0UW20130618

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.