Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Rozpočet EÚ 2016 majú navýšiť
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Rozpočet EÚ 2016 – Europoslanci chcú namiesto škrtov vyššie výdavky

Rozpočet EÚ 2016 je každoročne predmetom najväčších politických bojov. Koniec koncov, práve od celkovej výšky rozpočtu Európskej únie záleží, koľko peňazí vôbec môžu získať jednotlivé záujmové skupiny. Aj preto europoslanci …

Rozpočet EÚ 2016 a navýšenie

… už tradične navrhujú výrazné navýšenie rozpočtu EÚ, aby vďaka následnému „kompromisu“ pri rokovaniach mohli zaistiť aspoň nejaké navýšenie rozpočtu alebo nebodaj zabrániť jeho škrtom. Ani rozpočet Európskej únie na rok 2016 nie je výnimkou.

Vyšší rozpočet EÚ 2016

Podľa májového návrhu Komisie mal rozpočet EÚ na rok 2016 stúpnuť zo 141,3 mld. eur na 143,5 mld. eur. Vzhľadom na mieru inflácie tak malo fakticky ísť o jeho zmrazenie.

Členské krajiny EÚ následne navrhli jeho mierne zníženie na 142,1 mld. eur. Výbor pre rozpočet Európskeho parlamentu však na rok 2016 navrhuje navýšenie rozpočtu až na 146,5 miliardy eur.

To prekračuje nielen spomínané návrhy, ale aj dlhodobý strop pre rozpočet Európskej únie vo výške 144,7 mld. eur.

Nie je dôvod na zvýšenie

Europoslanci navrhli zrušenie všetkých dohodnutých škrtov a zároveň navýšenie prostriedkov pre niektoré oblasti.

Rozpočet Európskej únie na rok 2016 má dať napríklad o 437 mil. eur viac na programy zamestnanosti pre mladých, o 16,5 mil. eur viac na podporu malých a stredných podnikov, o 500 miliónov viac pre farmárov a napríklad aj o 1,2 miliardy eur na podporu utečencov.

To, že utečenecká kríza zvýšila nároky na rozpočet EÚ, je pochopiteľné. No výrazná väčšina rozpočtu Európskej únie priamo slúži na rôzne druhy prerozdeľovania – od platieb farmárom až po eurofondy.

Tieto dotácie majú slúžiť na podporu ekonomiky, ale v skutočnosti ekonomike viac škodia ako pomáhajú.

Ak by sa tieto nezmyselné programy zrušili, ani 10-násobné navýšenie prostriedkov pre utečencov by nemuselo viesť k celkovému nárastu rozpočtu Európskej únie na rok 2016.

Namiesto škrtania však europoslanci navrhli ešte viac peňazí na nezmyselné prerozdeľovanie, čím ekonomiku ešte viac poškodia.

Našťastie, návrh spomínaného výboru bude musieť schváliť nielen Rada a Komisia, ale aj väčšina Európskeho parlamentu na budúcomesačnej schôdzi. Výsledný rozpočet EÚ 2016 tak zrejme bude o niečo nižší ako tento návrh, no žiaľ, významné zmeny je možné očakávať len ťažko.

Zdroj:
1. http://www.europarl.europa.eu/news/en/news-room/content/20150929IPR94907/html/EP-adds-funds-for-migration-jobs-youth-to-draft-EU-budget-2016
2. http://openeurope.org.uk/blog/meps-vote-to-increase-eu-spending-what-is-the-fallout-for-the-uk/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.