Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Rozpad eurozóny nastane podľa prieskumu na 38 % do roka

Šanca na rozpad eurozóny počas najbližších 12 mesiacov výrazne stúpla. Vyplýva to z prieskumu Euro Break-up Index (EBI) nemeckej agentúry Sentix. V prieskume, ktorého sa zúčastnilo 980 jednotlivcov a inštitucionálnych investorov,

Rozpad eurozóny a Grécko

až 38 % z nich uviedlo, že rozpad eurozóny príde do roka. Ešte v januári si to pritom myslelo len 24,3 %. Rozpadom eurozóny však nie je myslený len úplný rozpad a zánik eura, ale hoci aj zanechanie eura jedinou krajinou.

Najrizikovejšie Grécko

V spomínanom prieskume si mohol každý respondent vybrať najviac tri krajiny, ktoré podľa neho do roka vystúpia z eurozóny.

Až 98 % z tých, ktorí počítajú s rozpadom eurozóny (a 37,1 % zo všetkých respondentov), ako jednu z týchto krajín uviedlo Grécko.

Šanca na vystúpenie Grécka z eurozóny je tak aktuálne najvyššia od roku 2012.

Čo ešte vplýva na rozpad eurozóny

Aktuálna pravdepodobnosť samotného rozpadu eurozóny je pritom najvyššia od marca 2013, keď Európska únia zachránila Cyprus ako piatu krajinu v poradí.

Absolútne najvyššia očakávaná pravdepodobnosť rozpadu eurozóny nastala v júli 2012, keď dosiahla 73 %. Naopak, minimum bolo dosiahnuté v júli 2014, keď túto udalosť očakávalo len 7,6 % respondentov.

Samozrejme, je možné očakávať, že nielen počas najbližšieho roka, ale aj neskôr bude najhorúcejším adeptom na zanechanie eura Grécko. To, že nekonečná pomoc Grécku nefunguje, je jasné pre čoraz viac ľudí.

No ani to samo o sebe neznamená, že Grécko eurozónu v dohľadnej dobe opustí.

Ako sme totiž videli mnohokrát v histórii, politici dokážu udržiavať nefungujúce projekty pri živote veľmi dlho, keďže si zvyčajne nedokážu priznať vinu.

Rozpad eurozóny tak nebude záležať len na ekonomických argumentoch, ale najmä na tom, aké bude mať toto rozhodnutie vplyv na popularitu kľúčových politikov.

Zdroj:
1. http://uk.reuters.com/article/2015/03/03/uk-euro-investment-survey-idUKKBN0LZ0GX20150303

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.