Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Rozpad eura by Európskej únii pomohol | Sulik.sk
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Rozpad eura je podľa tvorcu meny nevyhnutný

Rozpad eura je pre zažehnanie krízy žiaduci a nevyhnutný. O tom hovoril Oskar Lafontaine, nemecký minister financií, ktorý stál pri zrode európskej meny. I keď argumenty za rozpad eura sa nájsť dajú, tie Lafontainove …

Rozpad eura by Európskej únii pomohol

… sú hlúpe. Nanešťastie, podobne ako on argumentuje aj veľké množstvo populistických politikov a ekonómov. Rozpad eura by so sebou priniesol vážne problémy. Ak by však nastal kvôli dôvodom, ktoré uvádza Lafontaine, bola by to úplná katastrofa.

Rozpad eura – cesta k obnove

Lafontaine tvrdí, že rozpad eura je potrebný na to, aby sa obnovili ekonomiky juhu Európy. Podľa socialistu Lafontaina Európe robí veľké problémy to, že Nemci majú nízke mzdy, vďaka čomu získavajú významný podiel na exporte. Toto je však z mnohých hľadísk absurdné. Po prvé preto, že práve socialisti zvyknú v otázke rozhýbania európskej ekonomiky argumentovať vysokými mzdami. „Nízke“ mzdy v Nemecku by podľa nich mali túto krajinu veľmi poškodzovať. Ak by naopak samotné nízke mzdy vytvorili takú veľkú konkurenčnú výhodu, exportnou veľmocou by v prepočte na obyvateľa zďaleka nebolo Nemecko, ale oveľa chudobnejšie krajiny EÚ. Zrejme to s tými mzdami nebude také jednoduché.

Zase to šetrenie

Rozpad eura je vraj nevyhnutný aj pre ukončenie dogmy šetrenia. Ako si však môžete prečítať v článku “Úsporné opatrenia EÚ” a v článku „Úsporné opatrenia –  fakty“, dnes v skutočnosti žiadne šetrenie v EÚ neexistuje. Lafontaine ďalej vyhlásil, že síce na začiatku euro podporoval, no dnes je už neudržateľné. Priznáva tiež, že myšlienka, že by euro priviedlo krajiny k rozumnému správaniu, bola márna. Rozpad eura je tak podľa neho nevyhnutný. No ak by sa krajiny riadili jeho receptom, rozpad eura by bol len počiatkom oveľa väčšej krízy.

Zdroj:
1. http://www.telegraph.co.uk/finance/financialcrisis/10039329/German
-euro-founder-calls-for-catastrophic-currency-to-be-broken-up.html?fb

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.