Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Rozhodovanie v ECB | Vysvetlené za 60 sekúnd - video | Sulik.sk
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Rozhodovanie v ECB (Európska centrálna banka)

Zaujímalo by vás ako sa rozhoduje v ECB? Rozhodovanie v ECB – Európskej centrálnej banke je spravené veľmi zvláštne, až človek by nechcel veriť, že toto niekto takto dokázal vôbec dohodnúť. V Európskej centrálnej banke je Rada riaditeľov, ktorá pozostáva zo sedemnástich guvernérov tých jednotlivých národných bánk a šiestich riaditeľov. Spolu je to dvadsaťtri osôb, ktoré …

… rozhodujú jednoduchou väčšinou o podstatných veciach v Európskej centrálnej banke. Napríklad o tom, či Európska centrálna banka vykúpi dlhopisy niektorého štátu, čo síce nesmie, ale toto pravidlo sa obchádza. Problém je teraz v tom, že každá krajina má v ECB jeden hlas.

Čiže aj malilinká Malta, malinký Cyprus, malé Slovensko, majú v Európskej centrálnej banke po jednom hlase a obrovské Nemecko má rovnako jeden hlas. Plus ešte ďalší, druhý hlas preto, lebo Nemecko má v ECB jedného z týchto šiestich riaditeľov.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.