Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Regulácie Európskej únie vraj dávajú ľuďom slobodu

Regulácie Európskej únie sú zvyčajne prezentované ako nástroj na ochranu zákazníkov. V skutočnosti však regulácie EÚ vždy vo väčšej či menšej miere len obmedzujú slobodu zákazníkov tým, že prikážu „tie správne“ riešenia a zakážu …

Regulácie Európskej únie - obmedzenie

… také, ktoré sa byrokratom nepáčia. Zákaz „silných“ vysávačov napríklad Európska únia prezentuje ako veľké víťazstvo, vďaka ktorému zákazníci ušetria elektrinu. No v skutočnosti nejde o nič viac ako o to, keby EÚ prikázala ľuďom jazdiť na koňoch namiesto áut, a potom sa chválila úsporou benzínu.

Idealizované regulácie Európskej únie

No tento prístup bol dotiahnutý do absurdnosti pri reguláciách EÚ týkajúcich sa ochrany dát. Výbor Európskeho parlamentu pre občianske slobody totiž vo svojom vyhlásení uvádza:

„Nové pravidlá EÚ ohľadom ochrany dát usadzujú občanov naspäť do sedadla vodiča.“

No rôzne spôsoby, akými regulácie Európskej únie prikazujú chrániť dáta ľudí, neobmedzujú slobodu o nič menej ako spomínané obmedzenie príkonu vysávačov. Samozrejme, ľudia vo všeobecnosti chcú, aby ich dáta boli chránené a rovnako chcú, aby ich elektrické spotrebiče mali čo najnižšiu spotrebu.

Neslobodná sloboda

No regulácie EÚ v oboch prípadoch zasahujú do dobrovoľného vzťahu medzi zákazníkom a predajcom, resp. poskytovateľom internetových služieb. Každý tak musí mať dáta chránené presne takým istým spôsobom a do tej istej miery ako predpisujú úradníci. Hovoriť preto, že obmedzenie dobrovoľného vzťahu „usadí občanov naspäť do sedadla vodiča“ je preto absurdné prekrútenie reality. Nech už teda regulácie EÚ prinášajú zákazníkom čokoľvek, sloboda to určite nie je.

Zdroj:
1. http://www.europarl.europa.eu/news/en/news-room/20151217IPR08112/New-EU-rules-on-data-protection-put-the-citizen-back-in-the-driving-seat

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.

Komentáre

  1. marek says

    o co vlastne ide, ake nove pravidla?