Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Regulácie EÚ výrazne zvýšia ceny lodnej dopravy

Environmentálne regulácie EÚ, ktoré budú platiť od budúceho roka, zvýšia ceny na niektorých britských trajektoch až o 30 %. Pri vyšších cenách pre zákazníkov to však nekončí. Niektoré dopravné spoje môžu byť úplne zrušené, prípadne …

Regulácie EÚ a lode

… výrazne obmedzené, čo prispeje k strate pracovných miest. A akoby to nestačilo, spomínané environmentálne regulácie Európskej únie môžu dopadnúť presne opačne ako sa očakáva. Ich vplyv na životné prostredie totiž môže byť negatívny.

Čo plánuje Európska únia

Nové regulácie EÚ majú za cieľ znížiť emisie síry u všetkých lodí v Lamanšskom prielive, Severnom mori a Baltskom mori.

Tieto lode budú mať dve možnosti: buď prejdú na oveľa drahšie palivo s nízkymi emisiami, alebo si môžu nainštalovať špeciálne filtračné vybavenie, ktoré prispeje k nižším emisiám.

Vzhľadom na skutočnosť, že toto zariadenie stojí milióny eur, je jeho cena zvyčajne vyššia ako cena samotnej lode. Nech sa teda dopravné spoločnosti rozhodnú akokoľvek,

regulácie EÚ im výrazne zvýšia náklady.

Najväčšia britská spoločnosť pre trajektovú dopravu P&O Ferries už napríklad oznámila, že spiatočný lístok pre štvorčlennú rodinu stúpne o viac ako 30 %, teda zo 160 na 210 libier.

Regulácie EÚ škodia životnému prostrediu

Ako to však s reguláciami Európskej únie býva, aj tu môže nastať presný opak toho, čo sebavedomí byrokrati zamýšľali. Veľká časť dopravy môže byť totiž odklonená na cesty a cez Eurotunel, čo v konečnom dôsledku množstvo emisií zvýši.

Avšak nové palivo s nízkymi emisiami má ešte jeden vážny problém. Keďže toto palivo zaťažuje motory lodí oveľa viac,

pravdepodobnosť porúch a požiarov motorov veľmi výrazne stúpne.

Keď bola podobná politika zavedená pred 2 rokmi v Kalifornii, množstvo porúch lodí sa až zdvojnásobilo. V ďaleko rušnejšom Lamanšskom prielive by však mohli byť napáchané škody oveľa väčšie.

Samozrejme, pri oprave týchto porúch, výmene poškodených motorov a pri zápchach a iných problémoch spôsobených týmito poruchami, bude vyprodukované množstvo ďalších emisií, čo celkovú bilanciu ešte zhorší.

No aj keď nové regulácie EÚ môžu spôsobiť oveľa viac škôd ako úžitku, byrokrati Európskej únie si budú môcť odškrtnúť ďalšiu splnenú úlohu.

Zdroj:
1. http://www.dailymail.co.uk/news/article-2856639/Green-rules-slap-50-family-ferry-fare-France-EU-fuel-diktat-force-prices-weeks.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.