Regulácie EÚ sa nezastavia skutočne pred ničím. Pred dvomi rokmi EÚ prišla s návrhom zakázať vysávače s vysokým výkonom. Napriek značnej kritike a výsmechu, aké absurdné regulácie EÚ prijíma, tento návrh bude uvedený …
… do platnosti. Od septembra budúceho roka tak budú zakázané všetky vysávače s príkonom nad 1600 W. Zákaz sa rozšíri v septembri 2017, keď EÚ zakáže všetky vysávače s príkonom nad 900 W.
Regulácie EÚ – Európska únia chce regulovať prestupy futbalistov – čítajte tu
Regulácie EÚ na výchovu spotrebiteľov
Dôvodom tejto regulácie má byť „výchova spotrebiteľov“. EÚ chce takýmito zákazmi zmeniť správanie spotrebiteľov, ktorí si budú môcť kúpiť už len energeticky úsporné vysávače. Regulácie EÚ však často dosahujú presný opak toho, čo bruselskí byrokrati zamýšľali a inak to nebude ani teraz. Nominálne si síce spotrebitelia kúpia úspornejšie vysávače, no vzhľadom na ich nižší výkon budú v mnohých prípadoch musieť oveľa dlhšie vysávať. Celkové množstvo minutej energie tak môže paradoxne stúpnuť.
Regulácie EÚ majú aj ďalšie nezamýšľané následky
Svet je príliš zložitý na to, aby v ňom regulácie EÚ fungovali tak, ako si to predstavujú byrokrati v teplách svojich (povysávaných) kancelárií. Európska únia totiž verí, že výrobcovia vysávačov zvýšia efektivitu natoľko, že vysávače budú dosť výkonné aj pri nízkom príkone. Samozrejme EÚ tiež verí, že bez jej regulácie by výrobcovia túto efektivitu nezvýšili. Ak je to pravda, znamená to jediné – ich zákazníci si necenia vyššiu efektivitu vysávačov tak, ako si ju cení EÚ.
V záujme ochrany zákazníkov sa tak pozícia zákazníkov opäť oslabí na úkor moci byrokratov.
Zákazníci si budú za rovnaké ceny kupovať horšie vysávače, alebo za vysávače s porovnateľnými vlastnosťami zaplatia viac.
James Dyson, ktorý vynašiel tzv. cyklónové oddeľovanie vo vysávačoch varuje, že regulácie EÚ povedú k návratu prastarých typov vysávačov, ktoré bolo nutné namáhavo tlačiť pred sebou. So zvýšením námahy pri upratovaní zároveň stúpnu aj ceny upratovacích služieb, čo zvýši cenu pobytov v hoteloch, ako aj množstvo ďalších vecí. Absurdné regulácie EÚ majú nedozerné následky.
1. http://blogs.ec.europa.eu/ECintheUK/media-reporting-on-vacuum-cleaners-don%E2%80%99t-get-sucked-in/
2. http://www.europarl.europa.eu/meetdocs/2009_2014/documents/envi/dv/933/933145/933145en.pdf
3. http://www.express.co.uk/news/world/403626/Now-EU-cuts-power-of-your-vacuum-cleaner
4. http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/new-eu-energy-rules-set-1920537
Dobrý deň,
rád by som do toho priniesol aspoň trochu svetla.
Áno, naozaj od 1. septembra 2014 bude maximálny prikon vysavacov na urovni 1600 W, od septembra 2017 uz len 900 W (v sucasnosti je priemerny prikon na urovni 1800 W).
Na prvy pohlad to naozaj moze posobit ako oslabenie spotrebitelskej volby. Musime sa vsak zbavit naivnej predstavy, ze vysoky prikon = lepsi vykon spotrebica.
Vezmime si priklad automatickych praciek. Tie maju nastavenu povinnost oznacovania energetickej narocnosti (triedy A-G) a maximalnu uroven prikonu od roku 1995. Ak si spotrebitel vtedy kupil pracku triedy A, do dnesneho dna by usetril 1000 euro na elektrickej energii. Vyrobcovia sa dokazali prisposobit – zvysili vykonnost spotrebicov aj pri mensej spotrebe energie. Kym v roku 1995 boli v triede A len 2 vyrobky, dnes uz 90% praciek najdete v najuspornejsej triede A.
Čiže ak sa pytate na ciel tychto opatreni – cielom je usetrit spotrebitelom peniaze a energiu. Ak vezmeme do uvahy vsetky spotrebice – pracky, susicky, kotle, Europa ako celok usetri orovske mnozstvo energie. Hned si poviete tak nam chytrak povedz kolko to asi tak je?? Nove pravidla o vysavacoch usetria 19 TWh rocne do roku 2020, co koresponduje usporam na takej urovni, ze budeme v Europe potrebovat o 4 jadrove elektrarne menej.
Je dolezite zdoraznit, ze nejde o ziaden autoritativne nariadeny vymysel – je to vysledok kompromisu a tvrdych rokovani s vyrobcami, spotrebitelskymi organizaciami i environmentalnymi mimovladkami. Clenske staty v Rade a Europsky parlament k tejto legislative nemali ziadne namietky.
Andrej Kralik
Zastupenie EK na Slovensku
Problemom EU (EK) je ze vytvara taketo ciastkove (snad az banalne z pohladu na velkost a potencial EU) opatrenia, namiesto globalnych opatreni ktore prinesu maximalny mozny napr. ekologicky efekt ako masivny prechod iba k ekologickym elektrarnam resp. plne ekologickym mot. vozidlam.
K ekologii pracok – je sice pravdou ze pracky su v prevadzke setrnejsie ale je faktom ze maju podstatne kratsiu zivostnost (orientacne 1/3). Tento fakt uz EK (EK) nezaujima (toto sa tyka el. spotrebicov celkovo) ?
uz mi tu zacina byt vsetko smiesne. uz aj europu riadi banda opic z 19.-ho storocia, nielen nasu krajinu.
Zjavne nejaký feši z bruselu kúpil podiel v čínskom monopole na vysávačové motory s príkonom do 900w
Raz sme 2 dni za sebou doma museli vysavat a zistili sme, ze 1 aj 2x bolo vo vysavaci velmi vela prachu. Rozhodli sme sa spravit domaci test kolko dni bude trvat poriadne povysavat byt tak, aby vo vysavaci nebol takmer ziadny prach. Kazdy den sme vysavali byt 130m2 z coho je 80m2 koberce v centre Prahy. Vysavac ma prikon 1800 W. Po 12 dnoch kedy po kazdom vysavani bolo vo vysavaci kopec prachu sme to vzdali. Musime si kupit efektivnejsi vysavac pretoze ten co mame nestaci. Mat len vysavac s prikonom do 900 W – aby som si dala vsade vyhrievane plavacky. Tento navrhuje niekto 1. doma neupratuje 2. ma upratovacku 3. ma doma totalny bordel
Svět řídí lidé, kteří nejsou adekvátně kvalifikovaní pro post, který zastupují. Důvody jsou různé, to není potřeba rozebírat. Co je ale podstatné v tomto směru…???
Tito vládnoucí diletanti si tím pádem platí nehorázné množství expertů a poradců, o který kolikrát ani neví, že v podstatě makají pro nějakou lobbistickou skupinu a jsem přesvědčený, že v mnohých případech jsou tam dosazeni cíleně, což se postupně začíná ukazovat, jen se to nemedializuje, aby to masy neinspirovalo k zájmu o tuto problematiku. Je to dokonalá diktatura byznysu s tím, že to lidé volí dobrovolně z pouhé nevědomosti faktu a potvrzuje to pouze to, že globalismus vrcholí ve své nejryzejší podobě, kdy tím řídí plošně globální konzum.
Tím pádem jsou na výstupu zákony ne psané fundovanými odborníky, ale pisálky, kteří jen sesumírují rady svých poradců. Tím pádem se právo neformuje v duchu logiky práva a spravedlnosti, ale postupně čím dál účelověji za jistým záměrem…
Viníka můžeme hledat jen každý sám v sobě, protože se dostatečně nezajímáme o kvality lidí, kteří nás na vyšších postech zastupují a prostě si je tam volíme podle kampaní, kterou zrovna před volbami sesmolí, aby se zalíbili. Naslibují hory doly, jako normálně kdykoliv v minulosti a karavana jede dál. Ti, co nám vládnou, jsou zrcadlem naší inteligence při přístupu ke svobodě a kvalitě života…
Ukamenujte mě za tento názor, prosím… Ale než tak učiníte, zamyslete se a raději si to přečtěte ještě jednou… Ono to celé totiž není o politické příslušnosti, strana či směr, ale těch jednotlivých lidech konkrétně…
Takže se jinými slovy těším na to, až se lidé probudí z agonie a začnou se zajímat. Do té doby to divadlo poběží jen a striktně podle režie zájmových skupin všeho druhu… 😉
Už dnes sú v ponuke svetových výrobcov vysávače s príkonom 1000W, ktorých ťah je na nerozoznanie od 2200W vysávača. V posledných týždňov som mal u seba niekoľko takýchto modelov pre porovnanie a môžem povedať, že vôbec nevysávajú horšie ako doterajšie vysávače. Sú plnohodnotnou náhradou a nik by bez štítku ani len nezistil, že majú novší, úspornejší motor.
Doplním to najpodstatnejšie. Ide o vysávače vrecúškové, ktoré sú považované za hygienickejšie, i keď majú vyššie prevádzkové náklady.
nerobte z toho halo, vykon a prikon su dve rozlicne veci… vyrobcovia budu akurat donuteni robit efektivnejsie vysavace… vyssi prikon vobec nemusi znamenat aj vyssi saci vykon
ja som na EU tiež poriadne vytočený, pretože neviem teda, či si to niekto všimol, ale všetky mp3 prehrávače (to sa týka aj iPhonov) predávané v EU po istom dátume, ktorý presne neviem, musia už pri polovičnom výkone do slúchadiel zobrazovať nápis “vysoká hlasitosť”… a pri maximálnom vybudení sa dostanete len 82% pôvodného výkonu toho istého modelu predávaného napr. v USA. Myslím, že im tu šlo o ochranu sluchu euroobčana… no ja som slúchadlový výstup používal na iný účel a teraz aby som si dokupoval ďalší zosilňovač – :/
to je to iste ako euro normy pre auta
tí … asi nikdy nevysávali