Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 462
Regulácie EÚ majú byť rušené - znova | Správy z EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Regulácie EÚ vraj majú byť rušené. Znova.

Regulácie EÚ predstavujú obrovskú záťaž pre podniky aj pre bežných ľudí. Nie je to žiadne tajomstvo, práve naopak, Európska únia za to získava kritiku zo všetkých strán. Viac ako regulácie EÚ zhoršujú imidž Európskej únie snáď …

Regulácie EÚ majú byť rušené

… už len eurofondy. A čo teda Európska únia spraví? Samozrejme, sľúbi, že regulácie zmenší, zefektívni, oseká a podobne, aby ekonomike pomohla. Problémom však je, že Európska únia s touto iniciatívou neprichádza po prvý raz. A napriek podobným sľubom z minulosti regulácie EÚ z roka na rok bez prestania narastajú.

Regulácie EÚ opäť témou dňa

Nižšie uvedené titulky pochádzajú z britského denníka Financial Times.

1996

Začína útok na regulácie EÚ

2005

Brusel plánuje ničenie byrokracie

2013

Šéf Európskej komisie plánuje škrtať byrokraciu

Napriek viacerým rovnakým iniciatívam bremeno regulácií nikdy nekleslo. Brusel zvyčajne podobné zámery vykonáva rôzne. Od opatrení so skutočným dopadom na zníženie regulačného zaťaženia cez opatrenia, ktoré nemajú žiadny skutočný dopad, až po opatrenia, ktoré v záujme zníženia regulácie regulačné zaťaženie zvyšujú.

Tento raz to pravdepodobne nebude iné. EÚ síce prináša aj dobré nápady, je však veľmi pravdepodobné, že tieto budú zatienené tými horšími. Za boj proti reguláciám napríklad Komisia pokladá aj zastavenie legislatívnych návrhov, ktoré nemali žiadnu reálnu šancu prejsť. Komisia sa teda môže chváliť, že zrušila určité regulácie EÚ, no to je len demagógia.

Zlé a horšie spôsoby ako bojovať proti reguláciám

Iný spôsob, ako dosiahnuť, aby boli regulácie EÚ menej zaťažujúce, je spojiť podobné zákony do spoločných balíkov. To síce môže legislatívu EÚ sprehľadniť, no reálne to podnikom nepomôže. Všetky ich povinnosti zostanú nedotknuté. Komisia ťaživé regulácie EÚ však rieši aj iným spôsobom – harmonizáciou. Ide napríklad o vytvorenie jednotného základu dane pre daň z príjmu právnických osôb. To síce teoreticky môže fungovanie podnikov uľahčiť, no sú to zároveň i zadné vrátka pre ľahšiu harmonizáciu, teda zvýšenie daní. A to je obzvlášť zákerné. Keď teda EÚ povie, že chce bojovať proti reguláciám, treba sa mať na pozore. Výsledkom tejto snahy môže byť totiž aj to, že regulácie EÚ budú paradoxne podniky zaťažovať ešte viac.

Zdroj
1. http://www.openeuropeblog.blogspot.co.uk/2013/10/the-war-on-eu-red-tape-will-this-time.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.