Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Regulácie EÚ neprekročia únosnú hranicu - Európska únia
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Regulácie EÚ sú v poriadku, občania zachovajte pokoj

Regulácie EÚ sa dostávajú pod čoraz väčšiu paľbu kritiky. Nečudo, Európska únia sa už pár rokov potáca v kríze a vytúžený rast nie a nie prísť. Hlúpe regulácie EÚ, ktoré dokázali prežiť za dobrých časov, sú dnes neznesiteľné.

Regulácie EÚ sú v poriadku

Firmy nedokážu efektívne vytvárať hodnoty, uspokojovať požiadavky zákazníkov a zamestnávať ľudí, hlavne, že spotrebiteľov a trh chránia regulácie EÚ. Kritika je však neúprosná. Ozrejmiť súčasný stav a prisľúbiť svetlejšie zajtrajšky tak občanom EÚ prišiel jej najvyšší šéf – predseda Európskej komisie Barroso.

Regulácie EÚ sú vlastne fajn

Barroso v  britskom denníku Telegraph, ako aj v ďalších európskych denníkoch (zrejme PR za peniaze daňovníkov) regulácie EÚ obhajoval vo vlastnom článku. Podľa neho by mali byť regulácie EÚ vykonávané len tam, kde sú nevyhnutné a kde prinášajú pridanú hodnotu. EÚ tiež vraj dáva pozor, aby jej regulácie neprekročili únosnú hranicu. Mnohým ľudom teda odľahlo, od začiatku si predsa mysleli, že regulovanie vysávačov je absurdné.

…a co nesníme usušíme!

Barroso však v budovateľských heslách v článku pokračuje. Centrálni plánovači si samozrejme vždy stoja za svojimi aktivitami. Popri tom však nezaháľajú a hovoria, ako „to je dobré už teraz, no bude ešte lepšie“.

Regulácie EÚ tak podľa Barrosa prechádzajú a do budúcnosti budú prechádzať mnohými kontrolami. Mali by menej zaťažovať podniky, viac pomáhať ekonomike… a snáď prinesú aj svetový mier.

No je veľmi málo pravdepodobné, že regulácie EÚ skutočne osekajú práve bruselskí byrokrati.

Dôvody sú dva. Po prvé, chyby majú naprávať tí, ktorí ich sami spôsobili. Navyše zámerne – tieto regulácie EÚ schválili byrokrati s cieľom pomôcť ľuďom. Dnes ich majú tí istí byrokrati označiť za škodlivé. Druhým dôvodom je, že bruselskí byrokrati si už na súčasné obrovské množstvo regulácií EÚ zvykli a pokladajú ich za prirodzené. Ako keď sa niekomu v kuchyni rozbije kachlička a po pár týždňoch ju už nevníma. Pod taktovkou týchto ľudí tak zostanú regulácie EÚ rovnako ťaživé, ako sú aj dnes.

Zdroj: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/eu/10402345/Jose-Manuel-Barroso-We-are-determined-to-make-EU-laws-more-business-friendly.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.