Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Prestupy futbalistov majú byť regulované EÚ | Regulácie EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Regulácie EÚ – Európska únia chce regulovať prestupy futbalistov

Európska únia má ďalší vážny problém – prestupy futbalistov. Tie neprebiehajú podľa regulácií EÚ alebo tak, ako by si to bruselskí byrokrati priali, a tak ich chcú tvrdo regulovať. Samozrejme, najprv EÚ vypracovala veľmi rozsiahlu,

Regulácie EÚ - prestupy futbalistov

… až 341 stranovú štúdiu o prestupoch vo futbale. Aby mohli byrokrati „správne“ o tomto „probléme“ rozhodnúť, potrebujú samozrejme dostatočné množstvo informácií. Absurdná štúdia a tvorba nových a absurdnejších regulácií EÚ za peniaze daňovníkov je ten menší problém. Horšie sú všemožné spôsoby, akými na základe nej chce EÚ regulovať prestupy futbalistov.

Prestupy futbalistov – služba zákazníkom

Európskej únii ohľadom prestupov futbalistov prekáža viacero vecí. Najmä to, že futbalové kluby na prestupy ročne vynakladajú zhruba 3 miliardy eur. No aj keď takúto vec EÚ nedokáže pochopiť, nejde o nič špeciálne. Aj prestupy futbalistov sú takou istou trhovou transakciou ako predaj novín, kobercov alebo televízorov. Futbalové kluby sú tiež riadené mechanizmom zisku a straty. A ak na prestupy futbalistov vynakladajú takéto zdanlivo vysoké sumy, predpokladajú, že vďaka tomu dosiahnu zisk. Samozrejme sa môžu zmýliť. Môžu nakoniec skončiť v strate, prípadne skrachovať. A ako to už na trhu chodí, ich správu preberú osoby, ktoré vedia hospodáriť zodpovednejšie.

EÚ je ďaleko horšia

Mimochodom, keď už EÚ trápia miliardy na prestupy futbalistov, mala by sa v prvom rade pozrieť na seba. Je to práve EÚ, ktorá každoročne míňa miliardy eur na propagandu svojich aktivít. Táto propaganda dosahuje také absurdné rozmery, že EÚ napríklad platí eurofondy na propagáciu eurofondov. Na rozdiel od futbalových klubov, EÚ nie je viazaná mechanizmom zisku a straty. Môže tak míňať každoročne miliardy eur bez ohľadu na to, či tieto peniaze splnia zamýšľané ciele alebo nie. Futbaloví fanúšikovia môžu prestať platiť za futbalové zápasy, no prestať platiť dane možné nie je.

Regulácie EÚ – Byrokratické prestupy futbalistov

A ako vlastne chce EÚ regulovať prestupy futbalistov? Napríklad tým, že pri prestupoch zavedie tzv. „fair-play odvody“ z prestupových poplatkov. Tieto majú ísť menej bohatým klubom. To je opäť raz situácia, keď úspešní platia neúspešným len preto, lebo im tí neúspešní závidia ich úspech. Okrem toho budú kluby prísnejšie regulované ohľadom zverejňovania informácií o pohybe hráčov, budú tiež regulované ich úvery a EÚ stanoví aj maximálny počet hráčov v klube.

EÚ tiež chce presadiť vágne nariadenia, napríklad to, že ustanovenia o odkupovaní hráčov by mali byť „primerané“. To je absolútne subjektívna vec, ktorej posúdenie vždy závisí len na rozhodnutí toho – ktorého byrokrata. Kluby tak aspoň budú stáť v pozore a tŕpnuť, ako sa práve byrokrat vyspal. Byrokrati sa predsa musia tešiť náležitej úcte a kluby si nemôžu robiť, čo chcú. Napríklad uspokojovať potreby zákazníkov. Prestupy futbalistov sa tak budú musieť páčiť nielen fanúšikom, ale aj bruselským byrokratom.

Zdroj
1. http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-95_sk.htm
2. http://ec.europa.eu/sport/library/documents/f-studies/cons-study-transfers-final-rpt.pdf

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.