Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Regulácie EÚ by podľa 19 členských krajín mali byť zredukované

Nadmerné regulácie EÚ sú jedným z hlavných dôvodov nízkej výkonnosti ekonomiky Európskej únie. Tento fakt si uvedomuje čoraz viac ľudí a o potrebe znižovať regulačnú záťaž hovoria už aj tí, ktorí ju sami a zámerne zvyšujú.

Regulácie EÚ a prístup

O potrebe zredukovať regulácie EÚ nedávno dokonca predstavitelia 19 členských krajín Európskej únie napísali list eurokomisárovi Fransovi Timmermansovi. Žiaľ, veľkú zmenu od tejto iniciatívy zrejme očakávať nemožno.

Kritizované regulácie EÚ

19 krajín, ktoré v liste kritizujú regulácie Európskej únie, spolu predstavuje až 80 % HDP EÚ. Popri Francúzsku, Nemecku a Británii list podpísal aj slovenský minister hospodárstva. List od eurokomisára požaduje:

„Regulačný systém vhodný pre 21. storočie. To znamená lepšiu a jednoduchšiu reguláciu.“

List je však plný takýchto fráz, ktoré nikoho neurazia a s ktorými prakticky nikto nemôže nesúhlasiť. Ďalšou výzvou na zefektívnenie regulácií EÚ napríklad je:

„Potrebujeme zaviesť ciele znižovania regulačnej záťaže v obzvlášť zaťažených oblastiach.“

No kto by to bol povedal. Znižovať regulácie EÚ tam, kde najviac škodia? To je rozhodne revolučná myšlienka! Že to ešte nikoho nenapadlo skôr.

No aj keď si to ministri zrejme neuvedomili, už v tomto liste sami presadzujú prístup, pre ktorý je skutočné zredukovanie regulácií EÚ veľmi náročné, ak aj nie nemožné.

Regulujte, ale bez regulácií

Ako totiž list uvádza:

„(…) uznávame potrebu zaoberať sa kvalitou legislatívy EÚ, ako aj zredukovať celkové regulačné bremeno, bez narušenia cieľov jej politík. (…) Nepotrebné bremená v legislatíve EÚ musia byť odstránené, no musia tiež vždy brať do úvahy ochranu spotrebiteľov, zdravia, životného prostredia, zamestnancov a stability finančného trhu a rešpektovať existujúce štandardy ochrany.“

Inak povedané – nadmerné regulácie EÚ nechceme, no nadmerne regulovať áno. Je to podobné, ako keby niekto chcel schudnúť, no odmietal by menej jesť.

Áno, je možné, že takýto človek by mohol vykonať určité zmeny vo svojej strave, vďaka čomu by mohol pár kíl zhodiť. No pre skutočnú zmenu musí zmeniť prístup ku strave a teda nevyhnutne jesť menej.

Podobne je to aj s reguláciami Európskej únie. Ak totiž má EÚ „chrániť“ záujmy všetkého a všetkých, od životného prostredia po spotrebiteľov, skutočnú zmenu je možné dosiahnuť len ťažko.

Táto „ochrana“, akokoľvek dobre znie, je navyše zvyčajne v rozpore s jej pôvodnými cieľmi. „Ochrana“ zamestnancov napríklad znamená rigidnejší pracovný trh a menšiu tvorbu pracovných miest, čo škodí tým, ktorí si nemôžu nájsť prácu.

„Ochrana“ spotrebiteľov znamená obmedzené možnosti voľby a vyššie ceny výrobkov, pre samotných „ochránených“ spotrebiteľov.

Ak teda majú byť regulácie EÚ skutočne znížené, nepôjde to len vymýšľaním stále nových stratégií a cieľov na ich redukciu, ale v prvom rade je potrebné zmeniť samotný prístup k ich tvorbe a významu.

Zdroj:
1. https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/480401/eu-better-regulation-letter-timmermans.pdf
2. http://www.politico.eu/article/uk-heads-european-push-for-targets-on-red-tape/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.