Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Regulácie EÚ kritizuje už aj britská centrálna banka
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Regulácie EÚ | Britská CB kritizuje obmedzenie bonusov bankárov

Mnohé regulácie EÚ sú vďačnou témou na diskusiu o nezmyselnom fungovaní Európskej únie. Či už ide o obmedzenie príkonu vysávačov alebo zákaz klasických žiaroviek, tieto kroky sa stretávajú s veľkým odporom verejnosti. No niektoré …

Regulácie EÚ a bankári

… regulácie Európskej únie sú veľmi populárne, aj keď vo výsledku nie sú o nič menej škodlivé. Jedným takým príkladom je strop pre bonusy, ktoré dostávajú bankári k svojim platom. To, že táto regulácia EÚ prináša viac škôd ako úžitku, si myslí už aj Bank of England (BoE) – centrálna banka Británie.

Kontraproduktívny návrh

Podľa regulácií Európskej únie banky štandardne môžu svojim zamestnancom udeliť bonus vo výške maximálne 100 % základného platu.

V prípade, ak by o vyšších bonusoch rozhodli aj akcionári banky, môžu tieto bonusy dosiahnuť maximálne 200 % základného platu.

Podľa BoE však tento krok „negatívne zasiahol odolnosť v rámci finančného systému“, keďže obmedzená variabilita odmien bankárov prináša menšiu flexibilitu a schopnosť reagovať na prípadné ekonomické škody.

Dopady tejto regulácie EÚ BoE dokladá aj na konkrétnych faktoch. Zatiaľ čo pevne stanovené odmeny bankárov od roku 2013 vzrástli z 28 % celkových mzdových nákladov až na 54 % mzdových nákladov, celkové mzdové náklady zostali prakticky rovnaké.

Inak povedané – regulácia Európskej únie neznížila platy bankárov, len ich spravila viac rigidnejšími.

Bankári majú samozrejme o to menšiu motiváciu vykonávať hospodárne rozhodnutia.

Problémové regulácie EÚ

Regulácie Európskej únie však na podobné problémy narážajú neustále.

Byrokrati totiž vidia nejaký problém a hneď vidia jasné riešenie – zakázať „zlé“ veci, prípadne povinne nariadiť tie „dobré“.

Regulácie EÚ, ktoré majú za cieľ zvýšiť ochranu zákazníkov, napríklad predražujú výrobky a obmedzujú konkurenciu, čo v konečnom dôsledku zákazníkom ublíži. Regulácie Európskej únie týkajúce sa klimatických cieľov sú zase nezmyselne prísne a v konečnom dôsledku tak kvôli outsourcingu vedú k ešte väčšiemu objemu emisií.

Ani to však nie sú výnimky, podobných príkladov by sa dalo nájsť obrovské množstvo. Dobrý zámer je síce fajn, no sám o sebe nestačí. Regulácie EÚ totiž môžu škodiť aj vtedy, keď majú ich tvorcovia tie najlepšie možné úmysly.

Zdroj:
1. http://www.bankofengland.co.uk/publications/Documents/quarterlybulletin/2015/q401.pdf
2. http://www.cityam.com/230958/bank-of-england-warns-eu-bonus-cap-has-increased-risk-of-instability-in-the-financial-sector

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.