Mnohé regulácie EÚ sú vďačnou témou na diskusiu o nezmyselnom fungovaní Európskej únie. Či už ide o obmedzenie príkonu vysávačov alebo zákaz klasických žiaroviek, tieto kroky sa stretávajú s veľkým odporom verejnosti. No niektoré …
… regulácie Európskej únie sú veľmi populárne, aj keď vo výsledku nie sú o nič menej škodlivé. Jedným takým príkladom je strop pre bonusy, ktoré dostávajú bankári k svojim platom. To, že táto regulácia EÚ prináša viac škôd ako úžitku, si myslí už aj Bank of England (BoE) – centrálna banka Británie.
Kontraproduktívny návrh
Podľa regulácií Európskej únie banky štandardne môžu svojim zamestnancom udeliť bonus vo výške maximálne 100 % základného platu.
V prípade, ak by o vyšších bonusoch rozhodli aj akcionári banky, môžu tieto bonusy dosiahnuť maximálne 200 % základného platu.
Podľa BoE však tento krok „negatívne zasiahol odolnosť v rámci finančného systému“, keďže obmedzená variabilita odmien bankárov prináša menšiu flexibilitu a schopnosť reagovať na prípadné ekonomické škody.
Dopady tejto regulácie EÚ BoE dokladá aj na konkrétnych faktoch. Zatiaľ čo pevne stanovené odmeny bankárov od roku 2013 vzrástli z 28 % celkových mzdových nákladov až na 54 % mzdových nákladov, celkové mzdové náklady zostali prakticky rovnaké.
Inak povedané – regulácia Európskej únie neznížila platy bankárov, len ich spravila viac rigidnejšími.
Bankári majú samozrejme o to menšiu motiváciu vykonávať hospodárne rozhodnutia.
Problémové regulácie EÚ
Regulácie Európskej únie však na podobné problémy narážajú neustále.
Byrokrati totiž vidia nejaký problém a hneď vidia jasné riešenie – zakázať „zlé“ veci, prípadne povinne nariadiť tie „dobré“.
Regulácie EÚ, ktoré majú za cieľ zvýšiť ochranu zákazníkov, napríklad predražujú výrobky a obmedzujú konkurenciu, čo v konečnom dôsledku zákazníkom ublíži. Regulácie Európskej únie týkajúce sa klimatických cieľov sú zase nezmyselne prísne a v konečnom dôsledku tak kvôli outsourcingu vedú k ešte väčšiemu objemu emisií.
Ani to však nie sú výnimky, podobných príkladov by sa dalo nájsť obrovské množstvo. Dobrý zámer je síce fajn, no sám o sebe nestačí. Regulácie EÚ totiž môžu škodiť aj vtedy, keď majú ich tvorcovia tie najlepšie možné úmysly.
1. http://www.bankofengland.co.uk/publications/Documents/quarterlybulletin/2015/q401.pdf
2. http://www.cityam.com/230958/bank-of-england-warns-eu-bonus-cap-has-increased-risk-of-instability-in-the-financial-sector