Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Ako EÚ vyrovnávala regionálne rozdiely - zbytočne | Správy EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Regionálne rozdiely | Programom EÚ chýbajú jasné ciele

Programy EÚ vytvorené s cieľom vyrovnávať regionálne rozdiely sú dlhodobo kritizované mnohými odborníkmi. A vyzerá to tak, že tieto problémy si konečne začína priznávať aj samotná Európska únia. Eurokomisár pre regionálnu …

Ako EÚ vyrovnávala regionálne rozdiely

… politiku Johannes Hahn, ktorý je v EÚ zodpovedný za riešenie regionálnych rozdielov, slovami kritiky rozhodne nešetril. Za diplomatickým jazykom jeho vyhlásení sa skrýva priznanie obrovských zlyhaní regionálnej politiky EÚ. Obrovské množstvo peňazí, ktoré malo vyrovnať regionálne rozdiely, bolo vynaložené úplne zbytočne.

Ako EÚ vyrovnávala regionálne rozdiely

Podľa Hahna boli miliardy eur na regionálne rozdiely vynaložené bez jasnej stratégie a jasného hodnotenia. Podľa Použitie peňazí bolo zároveň sústredené viac na ich samotné získanie ako na to, aký budú mať skutočne dopad. Inak povedané, pri eurofondoch ani tak nezáležalo na tom, či účinne vyrovnajú regionálne rozdiely, ako na tom, aby sa ich použilo čo najviac. Európsky účtovný dvor mal k eurofondom použitým na vyrovnávanie regionálnych rozdielov ešte jednu zaujímavú pripomienku. Popri chýbajúcich jasných cieľoch bolo podľa neho problémom aj prílišné sústredenie sa na výstavbu ciest. Koniec koncov, postavené kilometre diaľnic sú na chválenie sa pred občanmi veľmi účinným prostriedkom.

Ako chce EÚ vyrovnávať regionálne rozdiely v budúcnosti

V budúcnosti by regionálne rozdiely mali vyrovnávať len projekty „inovatívne, zvyšujúce konkurencieschopnosť, digitálne alebo zelené“. Tieto témy sú populárne a ľudia im budú tlieskať. Nezáleží na tom, že pôjde mnohokrát o rôzne nepotrebné štúdie, ktoré nikto nebude čítať a ktoré na regionálne rozdiely nebudú mať žiaden praktický vplyv.

Okrem toho má EÚ v budúcnosti vyžadovať skutočne merateľné ciele, zníženia regionálnych rozdielov, ktoré chce prezentovať aj pred verejnosťou. Ani tieto ambície však nie sú zárukou úspechu. Ak sa regionálne rozdiely neznížia, EÚ sa predsa vždy môže vyhovoriť na krízu, kapitalistov alebo ideálne na nedostatok peňazí.

Zdroj
1. http://euobserver.com/regions/121578

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.