Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Referendum o vystúpení z EÚ by malo byť v každom štáte
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Referendum o vystúpení z EÚ by vraj mali usporiadať všetky štáty

Referendum o vystúpení z EÚ │ Politika Európskej únie a jej zasahovanie do každodenného života ľudí sa čoraz viac stáva ornou pôdou pre nárast nielen euroskeptických síl, ale aj rôznych stúpencov vystúpenia z EÚ či …

Referendum o vystúpení z EÚ a Francúzsko

… extrémistických prejavov. Podobný príklad je možné nájsť aj vo Francúzsku. Hoci krajne pravicová politická strana Národný Front existuje už od roku 1972 a jej antieurópske prejavy sú dobre známe, hlasy volajúce po referende o vystúpení z EÚ sú čoraz silnejšie. Líderka tohto subjektu Marine Le Pen je napríklad presvedčená, že všetky členské štáty európskej dvadsaťosmičky, nielen Veľká Británia, by mali usporiadať referendum o vystúpení z EÚ.

Francúzsko má oveľa viac dôvodov na vystúpenie z EÚ než Veľká Británia

Referendum o vystúpení z EÚ, ktoré by usporiadali všetky členské štáty, nie je novou myšlienkou. V Holandsku sa ku nej svojím podpisom prihlásilo až 300 tisíc ľudí. Marine Le Pen je však presvedčená, že

každý členský štát by mal mať možnosť vyjadriť sa ku vzťahu k Európskej únii, a to je možné jedine prostredníctvom referenda o vystúpení z EÚ.

V tomto prípade nezaváži ani fakt, že Francúzi už raz o svojom vzťahu ku Európskej únii hlasovali. Podľa Marine Le Pen to nestačí. Ako tvrdí, je to už 11 rokov, čo Francúzi hlasovali o EÚ a zároveň dodáva, že ľud bol vtedy oklamaný politikmi.

A keďže Francúzsko je členom eurozóny a Schengenu podľa ultrapravicovej političky má oveľa viac dôvodov na vystúpenie z EÚ než Veľká Británia.

Referendum o vystúpení z EÚ nie je vo Francúzsku nereálne

Lenže referendum o vystúpení z EÚ vo Francúzsku nie je až také nereálne. Na budúci rok si budú Francúzi voliť novú hlavu štátu. Marine Le Pen je, zatiaľ, horúcou kandidátkou na zisk prezidentského úradu. A ako sa svojho času nechala počuť,

ak by sa stala francúzskou prezidentkou, referendum o vystúpení z EÚ by usporiadala do pol roka od jej zvolenia.

Samozrejme, samotnému referendu o vystúpení z EÚ by predchádzali rokovania podobné tým, na ktorých sa vo februári tohto roku zúčastnil aj britský premiér David Cameron. Prvoradou snahou budúcej potenciálnej prezidentky by tak bolo docieliť vystúpenie krajiny z eurozóny.

Mnohí Francúzi hovoria v súvislosti s Národným Frontom o „hrozbe pre demokraciu“. To, či sa Francúzi napokon referenda o vystúpení z EÚ dočkajú, bude preto závisieť najmä od toho, komu v prezidentských voľbách udelia svoj hlas.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/section/uk-europe/news/le-pen-calls-for-exit-referendums-across-the-eu/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Silvia Šimeková

Asistentka Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.