Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Referendum o EÚ – nemožné vyhrať | Správy z EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Referendum o EÚ je podľa francúzskeho politika nemožné vyhrať

Referendum o zotrvaní v EÚ by vraj neprešlo ani vo Francúzsku. To tvrdí líder francúzskej opozície Jean-François Copé. Copé sa takto vyjadril v reakcii na chystané referendum o členstve v EÚ, ktoré sa má uskutočniť vo Veľkej Británii.

Referendum o EÚ

Podľa neho „nie“ víťazí vždy, pretože ľudia odpovedajú na otázky, ktoré ani kladené neboli. Škoda, že podobný prístup má veľká väčšina politikov a referendum o EÚ vždy automaticky odmietajú.

Desivé referendum o Európskej únii

Samotná EÚ je inštitúcia nedemokratická, keďže ju riadia nevolení byrokrati.Jediným voleným orgánom EÚ je Európsky parlament a ten kvôli malej volebnej účasti trpí veľmi nízkou legitimitou. Európsky parlament má však výrazne menšie právomoci ako Európska komisia, ktorá priamo volená nie je.

Ako teda v EÚ zabezpečiť to, aby o dianí rozhodovali aj občania? Napríklad prostredníctvom referend. Na tie sú však členské štáty mimoriadne skúpe. Na vzácnych príkladoch niektorých referend možno vidieť, ako by rozhodovanie občanov mohlo dopadnúť. O prijatí eura sa napríklad hlasovalo len v dvoch krajinách a v oboch z nich bolo euro odmietnuté. Podobne to bolo aj s Lisabonskou zmluvou, o nej hlasovalo iba Írsko. A práve v tomto jedinom prípade bola Lisabonská zmluva odmietnutá. Európska únia teda Írsku nariadila, aby hlasovalo ešte raz.

Referendum by EÚ pomohlo

Keby sa však konalo referendum ohľadom dôležitých rozhodnutí v EÚ častejšie, mnohé veci by sa mohli zmeniť k lepšiemu. Spomínaná Lisabonská zmluva by zrejme nebola prijatá v dnešnej podobe a do eurozóny by nemohli vstúpiť krajiny, známe chronickými problémami s hospodárením. Samozrejme, EÚ referendá o spustení eurovalov a nezodpovednom posielaní peňazí iným krajinám by boli neúspešné tiež.

Európska únia, v ktorej by platilo len to, s čím súhlasia občania, by bola omnoho pevnejšia a efektívnejšia. Referendum pre krajiny EÚ teda nesmie byť strašiakom, ale legitímnym nástrojom pri dôležitých rozhodnutiach.

Zdroj: http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/eureferendum/10193592/Jean
-Francois-Cope-interview-leader-of-French-Right-warns-Cameron-he-will-lose-EU-referendum.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.