Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Rakúsky kandidát na prezidenta nie je proti členstvu v EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Rakúsky kandidát na prezidenta referendum o vystúpení z EÚ neplánuje

Nedávne prvé kolo prezidentských volieb u našich susedov vyhral so ziskom 36 % rakúsky kandidát na prezidenta a reprezentant krajnej pravice Norbert Hofer. Jeho súperom v druhom kole prezidentských volieb, ktoré sa uskutoční …

Rakúsky kandidát na prezidenta a EÚ

… 22. mája, bude nominant Zelených Alexander Van der Bellen. Jasné víťazstvo rakúskeho kandidáta na prezidenta zo Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) sa tak stalo dôkazom, že ľudia majú dosť tradičnej politiky a žiadajú zmenu. K víťazstvu Hofera ale taktiež prispela migračná kríza a politika Európskej únie. FPÖ patrí totiž k euroskeptickým stranám, ktoré žiadne zlyhania Únii len tak neodpustia. Horúci rakúsky kandidát na prezidenta ale nemá v pláne na členstve Rakúska v EÚ niečo meniť.

Rakúsky kandidát na prezidenta stavil na umiernenú kartu

Rakúsky kandidát na prezidenta Hofer v rozhovore pre Die Presse opäť stavil na umiernenejšiu kartu. Hoci Hofer v roku 1995 odmietal vstup Rakúska do európskych štruktúr, teraz referendum o vystúpení z EÚ neplánuje.

Podľa jeho tvrdení sa totiž Rakúsko adaptovalo na systém fungovania Európskej únie, a preto je proti vystúpeniu z EÚ. Populárny rakúsky kandidát na prezidenta zároveň odmieta tvrdenie šéfky francúzskeho Národného frontu Marine Le Pen, že Európska únia musí byť zničená.

Ako sám hovorí, referendum o vystúpení z EÚ by bolo krajným riešením v prípade, že by sa EÚ stala centralizovaným štátom. Namiesto toho, ale rakúsky kandidát na prezidenta volá po väčšej subsidiarite, kde viac záleží na rozhodnutiach národných vlád než byrokratického Bruselu.

Rakúsky kandidát na prezidenta nejaví záujem ani o vystúpenie z eurozóny, ani o opustenie Schengenu. Ak euro predstavuje problém, Rakúsko sa musí zosúladiť s Nemeckom. Ako totiž Hofer tvrdí:

„Euro-exit nemôže fungovať, pokiaľ v tom Rakúsko bude samé.“

K téme Schengenu zároveň Hofer dodáva:

„Schengenský podel s ochranou vonkajších hraníc je optimum. Keď nefunguje, svoje hranice musíme chrániť my.“

Problém je niekde inde

Umiernený euroskepticizmus je v tomto prípade na mieste. To, či rakúsky kandidát na prezidenta myslí svoje slová vážne alebo je to „vlk v ovčom rúchu“, ako ho označujú niektorí odborníci, sa ukáže po 22. máji.

Pravdou ale je, že Európska únia založená na voľnom pohybe osôb, tovaru a kapitálu je dobrým projektom.

Problém je niekde inde, a to v riadení EÚ a v nadmernom zasahovaní do suverenity členských štátov. Ak teda lídri EÚ budú pokračovať vo svojej politike aj naďalej, rakúsky kandidát na prezidenta Hofer bude patriť ešte k tomu menšiemu zlu.

Zdroj:
1. https://euobserver.com/political/133442

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Silvia Šimeková

Asistentka Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.