Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Rakúsky kandidát na prezidenta z FPÖ sa teší podpore
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Rakúsky kandidát na prezidenta Hofer má opäť šance na úspech

Rakúsky kandidát na prezidenta │ V máji tohto roku sa v Rakúsku konali prezidentské voľby. Hoci prvé kolo vyhral s prehľadom krajne pravicový rakúsky kandidát na prezidenta Norbert Hofer, v druhom kole …

Rakúsky kandidát na prezidenta a EÚ

… sa podobného úspechu nedočkal. Podľa oficiálnych výsledkov ho s tesným náskokom predbehol bývalý líder rakúskych Zelených Alexander Van der Bellen. Rakúsky kandidát na prezidenta nominovaný Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ) sa ale nevzdal a proti výsledkom druhého kola prezidentských volieb podal žalobu na ústavný súd. Na základe verdiktu súdu o manipulácii výsledkov sa nové voľby u našich susedov uskutočnia na jeseň. Rakúsky kandidát na prezidenta má teraz oveľa väčšie šance na úspech ako predtým.

Rastúca popularita Hofera

Predvolebný prieskum zverejnený v sobotu 31. júla predpovedá víťazstvo rakúskemu kandidátovi na prezidenta Hoferovi. Zatiaľ čo obľúbený zástupca populistov získal v prieskume 52 %, predchádzajúci víťaz Van der Bellen sa musí uspokojiť iba so 48 %.

Samozrejme, výsledky sa môžu ešte zmeniť, no z aktuálnej situácie môže viac vyťažiť Hofer.

FPÖ je totiž pravicová populistická strana s euroskeptickým postojom voči EÚ. Prejavuje sa u nej výrazná kritika bruselskej byrokracie spojená so silnou anti-islamistickou orientáciou. Práve udalosti posledných dní v podobe teroristických útokov vo Francúzsku, Nemecku či Turecku alebo takisto výsledok referenda o vystúpení Veľkej Británie z EÚ tak môžu popularitu rakúskeho kandidáta na prezidenta Hofera ešte navýšiť.

Ako totiž spomínaný prieskum ukázal, až 56 % z celkového počtu 600 respondentov považuje Hoferovu osobnosť za dôležitý faktor pri ochrane pred terorizmom, pričom pre 55 % ľudí je dôležitý z pohľadu prísnejšej azylovej politiky.

Slobodná strana Rakúska si dokonca ako celok vyslúžila za svoje anti-islamské názory až 35-percentnú podporu. Súčasná vládna koalícia s 25 % pre Sociálnych demokratov a 19 % pre Ľudovú stranu tak za populistami výrazne zaostáva.

Rakúsky kandidát na prezidenta má podporu naprieč EÚ

Už pred májovými prezidentskými voľbami sa medzi európskymi lídrami šírili obavy z víťazstva zástupcu krajnej pravice Hofera. Hoci sa rakúsky kandidát na prezidenta z FPÖ podľa jeho slov, zatiaľ, nechystá dostať krajinu von z EÚ, ani zo Schengenu, nikto nemôže vedieť, do akej miery sú jeho slová hodnoverné.

Navyše, európski lídri sa majú čoho obávať. Rakúsky kandidát na prezidenta Hofer sa totiž teší výraznej podpore ďalších populistických strán naprieč Európskou úniou, a to od maďarského Jobbiku, francúzskeho Národne frontu, Alternatívy pre Nemecko až po holandských populistov.

A ak sa po jesenných voľbách potvrdia slová niektorých odborníkov, že rakúsky kandidát na prezidenta je len „vlk v ovčom rúchu“, prázdne frázy budú tým posledným, čo európskym elitám pomôže pred meniacou sa politickou mapou Európy.

Zdroj:
1. https://www.euractiv.com/section/elections/news/right-wing-nationalist-set-to-win-rerun-austrian-presidential-race/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Silvia Šimeková

Asistentka Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.

Komentáre

 1. Petr Kolář says

  Předmět: Špatná sémantika
  Paní Šimeková,

  přál bych si aby, jak vy, tak i ostatní novináři nepoužívali slova “populista” a “populistický” v takovýchto situacích. Pokud pan Hofer má takvou podporu (většiny národa) a v legitimní věci, tak označovat ho za populistu ho v podstatě shazuje a vykresluje ho jako jakéhosi šarlatána. Hodilo by se naopak ho nazývat “populární”.

  Populista je obecně někdo, kdo se podbízí lidem něčím laciným a nerealistickým. (Třeba zlevněním piva na polovinu).

  Ne někdo, kde je podporovaný lidem, který má legitimní, oprávněné obavy z negativních dopadů Islámské migrační invaze.

 2. Milan says

  Prečo je FPÖ populistická?
  Presnejšie, v čom je populistickejšia, ako iné strany, ktoré média neoznačujú zakaždým ako populistické?