Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Prezident EÚ Rompuy – rozpočet EÚ by sa nemal kritizovať
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Prezident EÚ varuje – rozpočet EÚ by sa nemal kritizovať

Prezident EÚ Herman Van Rompuy bol zdesený, keď zistil, že rozpočet EÚ je kritizovaný. Nekritizoval ho navyše len tak niekto, ale Európsky dvor audítorov. Rozpočet EÚ má podľa nich veľké nezrovnalosti a existuje riziko, že sa …

Prezident EÚ Herman Van Rompuy

… za ním skrývajú aj podvody. Preto súdny dvor rozpočet EÚ nepodpísal a nepodpísal ho už neuveriteľný 18. krát v poradí, čo poukazuje na obrovskú nedbalosť EÚ pri míňaní peňazí. A ako reagoval prezident EÚ? Tak, ako by reagovali aj ďalší podobní funkcionári. Netrápi ho mrhanie peňazí, ale to, že mrhanie niekto kritizuje.

Prezident EÚ a rozpočet EÚ

Prezident EÚ Európskemu dvoru audítorov odkázal, že by ich zistenia mali byť prezentované pozitívne. Ťažko si však predstaviť, ako by mohli byť v dobrom svetle ukázané tak katastrofálne výsledky. Prezident EÚ však nalieha na audítorov, aby o Európskej únii zbytočne nešírili zlý obraz. Mali by radšej podporiť dôveru ľudí v EÚ. No ako má byť negatívne hodnotenie podané tak, aby obraz o EÚ zlepšilo, to už prezident EÚ nepovedal.

V bývalom Sovietskom zväze by podobnú kritiku rovno zakázali. To si však prezident EÚ zatiaľ dovoliť nemôže. EÚ teda využila druhý najlepší prostriedok na umlčanie opozície – v čase, keď výdavky EÚ rastú, Európskemu dvoru audítorov znížila rozpočet o 4,2%. Možno tak bude robiť dovtedy, kým rozpočet EÚ audítori neschvália. A ak ho budú falošne prezentovať v dobrom svetle, možno dokonca dostanú pridané. Poslanec Európskeho parlamentu Nigel Farage sa ohľadom prezidentovej kritiky pýta: „V ktorej inej banánovej republike na svete by prezident verejne volal po menšom odhaľovaní mrhania peňazí daňovníkov?“ A mal pravdu. Prezident EÚ mal radšej nechať rozpočet EÚ na pokoji, takto spravil EÚ len väčšiu hanbu.

Zdroj
1. http://www.dailymail.co.uk/news/article-2420167/EU-president
-Herman-Van-Rompuy-muzzles-auditors-tells-tone-criticism.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.