Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Predseda Európskej rady hodnotí svojich 5 rokov
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Predseda Európskej rady Rompuy spomína na svoje úspechy

Predseda Európskej rady a rodený Bruselčan Herman Van Rompuy po 5 rokoch končí vo svojej funkcii. No ešte predtým, ako jeho miesto preberie Poliak Donald Tusk, si Van Rompuy zaspomínal na 5 rokov Európskej únie počas …

Predseda Európskej rady Van Rompuy

… jeho pôsobenia. Žiaľ, podobne ako iní predstavitelia EÚ ani odchádzajúci predseda Európskej rady nedokáže správne identifikovať chyby Európskej únie. Namiesto toho má podľa neho EÚ robiť aj naďalej to isté, ale vo väčšom.

Triumfálny predseda Európskej rady

Pri téme „najväčších triumfov“ predseda Európskej rady Rompuy vyhlásil:

„Môjmu predsedníctvu dominovala kríza v eurozóne, no vďaka množstvu úsilia sme ju úspešne stabilizovali.“

Podľa neho tak Európska únia „odvrátila skutočnú katastrofu“.

Ďalším triumfom Európskej únie pod vedením belgického predsedu Európskej rady majú byť nové klimatické ciele. Európska únia totiž nedávno schválila prísnejšie environmentálne plány, vrátane plánu zníženia emisií CO2 o 40 %.

Žiaľ, to, čo Rompuy označuje za triumfy, v skutočnosti prinesie viac škody než úžitku.

Pomýlená Európska únia

Predseda Európskej rady Rompuy správne pozoruje, že udalosti v eurozóne nie sú zďaleka také rušné, ako tomu bolo zhruba pred 2 rokmi. No skôr než o stabilitu ide o ticho pred búrkou. Problémy eurozóny totiž nielenže neboli vyriešené, ale sú väčšie ako kedykoľvek predtým.

Napriek údajným „úsporným opatreniam“ zadĺženie krajín eurozóny stále rastie, a tak je ešte neudržateľnejšie než v minulosti.

Podobné je to aj so spomínanými klimatickými cieľmi. Sprísnenie regulácií často dosahuje presný opak toho, čo bolo zamýšľané.

V prípade prísnejších klimatických cieľov tak firmy nemusia automaticky investovať množstvo svojich peňazí do zefektívňovania výroby, ale namiesto toho sa radšej odsťahujú napríklad do Číny alebo Indie. Celkové množstvo emisií stúpne a ekonomika a zamestnanosť v EÚ budú poškodené.

Môžeme len dúfať, že podobné nezmyselné kroky nebude za triumfy označovať aj budúci predseda Európskej rady.

Zdroj:
1. http://www.europarl.europa.eu/news/en/news-room/content/20141105STO77610/html/Van-Rompuy-on-the-crisis-“We-managed-to-avert-a-real-catastrophe”

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.