Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Predseda Európskej rady volá po kompromisoch pre Britániu

Predseda Európskej rady Donald Tusk pred pár dňami napísal list lídrom Európskej únie, v ktorom zdôrazňuje dôležitosť rokovania s Britániou o jej reformných požiadavkách. Veľká Británia totiž najneskôr v roku 2017 …

Predseda Európskej rady a požiadavky

… uskutoční referendum o vystúpení z Európskej únie. Britský premiér David Cameron však nie je jasným zástancom vystúpenia a preferuje radšej reformovanie vzťahu medzi Britániou a EÚ. Ako navyše zdôrazňuje predseda Európskej rady, zmeny, ktoré navrhuje Cameron, sú pre Európsku úniu prospešné aj samé o sebe.

Predseda Európskej rady napísal list

Predseda Európskej rady vo svojom liste hovorí o štyroch oblastiach, ohľadom ktorých bude Británia s Európskou úniou rokovať.

Prvou je vzťah medzi krajinami eurozóny a krajinami Európskej únie, ktoré v eurozóne nie sú.

Predseda Európskej rady rovnako ako Cameron presadzuje prístup, v rámci ktorého by sa krajiny eurozóny mohli integrovať viac, no bez diskriminácie ostatných krajín EÚ.

Druhou oblasťou je snaha o väčšiu konkurencieschopnosť.

Tu predseda Európskej rady rovnako s britským premiérom súhlasí, no je to menej prekvapivé. Väčšiu konkurencieschopnosť EÚ totiž slovne podporujú prakticky všetci, a teda aj mnohí z tých, ktorí jej škodia.

Treťou oblasťou je suverenita.

Aj tu Tusk súhlasí s Cameronom, že princíp „stále užšej únie“ (teda predstava, že Európska únia sa musí integrovať stále hlbšie) by mal umožniť rôzne prístupy k integrácii. Ak sa niektoré krajiny chcú integrovať viac, mali by mať takú možnosť, no nemali by k tomu nútiť ostatné krajiny Európskej únie.

Predseda Európskej rady preto zdôrazňuje subsidiaritu, ku ktorej sa tiež formálne hlási kadekto, aj keď prax je často celkom odlišná.

Problémová migrácia

V troch zo štyroch tém sa teda predseda Európskej rady s Cameronom pomerne slušne zhoduje. No podľa Tuska môžu problémy nastať v oblasti slobodného pohybu osôb a sociálnych benefitov.

Britský premiér chce totiž dosiahnuť, aby migranti EÚ prichádzajúci do Británie nemali nárok na sociálne výhody. To je však podľa mnohých predstaviteľov Európskej únie diskrimináciou a v rozpore s princípmi EÚ. Ako teda Tusk uvádza:

„Naším cieľom je nájsť riešenia, ktoré naplnia očakávania britského premiéra, pri upevnení základov, na ktorých je EÚ postavená.“

S takýmto prístupom by nájdenie kompromisu pri Cameronových požiadavkách nemalo byť problémom. Žiaľ, nie je jasné, či aj ostatní lídri EÚ budú mať k tomu podobne konštruktívny prístup ako predseda Európskej rady.

Zdroj:
1. http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2015/12/07-tusk-letter-to-28ms-on-uk/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.