Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Nový predseda Európskej rady Donald Tusk hovorí o svojich princípoch

Predchádzajúci predseda Európskej rady Herman Van Rompuy od decembra vo svojej funkcii skončil a nahradil ho Poliak Donald Tusk. Nový „prezident Európskej únie“, ako tiež predsedu Európskej rady nazývajú, poskytol denníku …

Predseda Európskej rady je Tusk

… Financial Times rozsiahly rozhovor o svojej minulosti, ale aj o princípoch, ktorými sa riadi vo svojej politike. Vzhľadom na to, že Donald Tusk má byť predsedom Európskej rady minimálne 2 a pol roka, môže byť užitočné pozrieť sa na Tuskove myšlienky bližšie.

Pragmatický predseda Európskej rady

Nový predseda Európskej rady sa výrazne ohradzuje voči tomu, že by bol za zásadný presun právomocí z členských krajín na EÚ. Ako v rozhovore povedal:

„Som federalista v Európskom kontexte? Nie. Nemám rád ideológie, nemám rád 20-ročné stratégie.“

Dôležitejšie než byrokratické plány do ďalekej budúcnosti je podľa predsedu Európskej rady „byť pripravený reagovať v každej situácii.“

Neskrývaná naivnosť

No zatiaľ čo Tusk odmieta rigidné centrálne plánovanie, o samotnej Európskej únii má zrejme až naivne pozitívny obraz. Ako totiž hovorí:

„Skutočne verím v Európu. (…) Dnes, rovnako ako najbližších 5, 10 rokov, sú záujmy Európskej únie na 100 percent rovnaké s poľskými záujmami.“

To, čo Tusk vníma ako „záujmy Európskej únie“ sú však často len záujmy vlád jednotlivých krajín, ktoré chcú získať cez regulácie a míňanie na úkor ostatných.

To však nemusí platiť vždy. Pokiaľ totiž ide o základné princípy Európskej únie, teda slobodu pohybu osôb, tovarov, služieb a kapitálu, tak na tom skutočne získavajú všetci. Je však nepravdepodobné, že Tusk hovoril práve o týchto štyroch slobodách.

No dôležitejšie než to, čo Tusk hovorí je to, čo bude ako predseda Európskej rady skutočne robiť.

Zdroj:
1. http://www.ft.com/intl/cms/s/0/72d9b928-7558-11e4-b1bf-00144feabdc0.html?siteedition=intl#axzz3L0XPTHZO

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.