Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Ako predseda Európskej komisie vyzýva k integrácii eurozóny

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v utorok v Európskom parlamente predniesol svoj prejav o budúcnosti eurozóny. Ako je už u súčasného predsedu Európskej komisie zvykom, vo svojom dlhom prejave nešetril …

Predseda Európskej komisie a čísla

… vágnymi pojmami a teatrálnymi frázami. No v záplave tejto nejednoznačnosti tiež Juncker ukázal viaceré príklady toho, kde je jasne možné ukázať v lepšom prípade ekonomickú neznalosť a v tom horšom zámerné zavádzanie.

Čísla nie sú ľudia

Ako predseda Európskej komisie uviedol:

„Ekonomická správa nie je o legálnych pravidlách a numerických sadzbách: je to o ľuďoch a je to o politických rozhodnutiach, ktoré ich ovplyvňujú.“

To je však podobne demagogické, ako keby morbídne obéznemu pacientovi lekár predpísal plán, o koľko má znižovať svoj príjem kalórií a nejaký alternatívny liečiteľ by mu povedal, že nesmie myslieť na „čísla“, ale musí hľadieť na „ľudí“.

No faktom je, že ak daný pacient nebude hľadieť na „čísla“, tak skôr či neskôr zomrie. A podobne, ak nezodpovedné krajiny podľa rady predsedu Európskej komisie nebudú pri svojom zadlžovaní dostatočne hľadieť na „čísla“, bankrotu sa nevyhnú a na podstatne väčšie škody tak doplatia ľudia.

Predseda Európskej komisie a ochrana vkladov

Ako tiež predseda Európskej komisie vyhlásil:

„Len si pomyslite na náš návrh Európskej schémy poistenia vkladov (EDIS). Čo by mohlo byť dôležitejšie ako ochrana úspor našich občanov a posilnenie ich dôvery v bankový systém?“

Tu však ide opäť o falošnú dilemu. Aj keby boli ochrana úspor a posilnenie dôvery v bankový systém tými najdôležitejšími vecami na svete, neznamená to, že EDIS je na to vhodnou odpoveďou.

V rámci EDIS totiž ručia za vklady problémových bánk (napríklad v Španielsku alebo Grécku) aj sporitelia v krajinách s relatívne zdravým bankovým systémom (ako sú napríklad Nemecko, ale aj Slovensko).

To, samozrejme, vedie k morálnemu hazardu, keďže zodpovední doplácajú na nezodpovedných a nezodpovední nenesú plné následky svojich nesprávnych rozhodnutí.

Ak teda ochrana úspor občanov a posilnenie dôvery v bankový systém sú také dôležité, predseda Európskej komisie by mal bojovať proti EDIS a nie za.

Zdroj:
1. http://europa.eu/rapid/press-release_SPEECH-15-6328_en.htm?locale=en

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.