Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Predseda Európskej komisie začína pracovať na „sociálnom pilieri“

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vo svojich prejavoch pomerne často spomína rôzne veľkolepé plány a vízie. Mnohé tieto vízie sú len abstraktné, a preto tak skoro (ak vôbec) svetlo sveta neuzrú. Žiaľ, to neplatí …

Predseda Európske komisie a právoj

… pre tzv. „Európsky pilier sociálnych práv“, ktorý predseda Európskej komisie už dlhodobo spomína. Práca na tomto projekte je totiž v plnom prúde a Juncker si na pomoc vybral aj špeciálneho poradcu.

Rady od byrokrata

Predseda Európskej komisie si za svojho poradcu zvolil Allana Larssona. Ten je ostrieľaným byrokratom, už desiatky rokov spoľahlivo izolovaným od reálneho sveta.

Larsson pôsobil v odborovom zväze, neskôr bol nižším tajomníkom na švédskom ministerstve práce, bol predsedom švédskeho Národného výboru pre trh práce, ministrom financií, členom švédskeho parlamentu a členom rady guvernérov centrálnej banky.

Neskôr bol eurokomisárom pre zamestnanosť a sociálne veci. Po tom, ako odišiel do dôchodku, pôsobil najmä na akademickej pôde.

Predseda Európskej komisie si však jeho skúsenosti nevedel vynachváliť:

„Ako som oznámil vo svojom prejave o stave Únie, chcem vytvoriť Európsky pilier sociálnych práv, ktorý berie do úvahy meniace sa reality sveta práce. (…) Allan Larsson má v tejto oblasti unikátne skúsenosti a vedomosti na európskej aj medzinárodnej úrovni. Som veľmi rád, že sa môžem spoľahnúť na jeho expertízu a mať ho ako veľvyslanca pre túto kľúčovú iniciatívu.“

Čo plánuje predseda Európskej komisie

Predseda Európskej komisie plánuje v spomínanom sociálnom pilieri priniesť občanom EÚ rôzne „práva“. Ide napríklad o:

– právo na minimálnu mzdu
– právo na ochranu pred „neférovou“ výpoveďou
– právo na rovnaké zaobchádzanie bez ohľadu na druh pracovnej zmluvy
– právo na ochranu v súvislosti s pracovným časom
– právo na aktívnu inklúziu
– a iné

Takéto „práva“, ktoré by chcel priniesť predseda Európskej komisie, samozrejme, môžu znieť pekne. V skutočnosti však narobia viac škôd ako úžitku, a to paradoxne najmä u tých, ktorých majú chrániť.

Právo na minimálnu mzdu napríklad v skutočnosti znamená zákaz pracovať za nižšiu ako byrokratmi stanovenú sumu.

Áno, táto suma môže byť veľmi nízka, no určite je vyššia ako 0, čo je suma, ktorú získajú tí, ktorých práca nedosahuje hodnotu minimálnej mzdy.

Podobne je to aj s rôznymi inými „právami“, ktorými chce predseda Európskej komisie ľuďom zaručiť lepšie pracovné podmienky. Všetky tieto „práva“ totiž predražujú cenu práce, a to znamená dve veci.

Po prvé, v dôsledku toho vzniká a je udržaných menej pracovných miest. Vďaka tejto „ochrane“ sú tak mnohí ochránení pred prístupom k pracovným miestam. A po druhé, zostávajúci zamestnanci majú vďaka týmto „právam“ nižšiu mzdu, ako by mali bez nich.

Viac populistickej sociálnej „ochrany“ je preto to posledné, čo dnes Európska únia potrebuje.

Žiaľ, zďaleka nejde o prvý nápad predsedu Európskej komisie, ktorým zväčší tie isté problémy, ktoré chcel pôvodne riešiť.

Zdroj:
1. http://europa.eu/rapid/press-release_IP-16-77_en.htm?locale=en

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.