Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Predseda Európskej komisie by mal prestať snívať svoj utopistický sen

Predseda Európskej komisie │ Európski lídri nie sú spokojní so smerovaním Európskej únie. Volení zástupcovia jednotlivých členských štátov sa vraj až príliš podriaďujú svojim voličom namiesto toho, aby boli „Európanmi na plný úväzok.“

Predseda Európskej komisie a ilúzia

Aj to je jeden z názorov predsedu Európskej komisie Jeana-Clude Junckera, ktorý deklaroval na stretnutí v Ríme. Juncker je dlhodobo známy svojim zanieteným pro-európskym presvedčením. Lenže všetkého veľa škodí a predseda Európskej komisie tak Európsku úniu vracia späť do minulého režimu.

Predseda Európskej komisie plný nostalgie

Predseda Európskej komisie vo svojom prejave nostalgicky spomína na časy vytvárania Maastrichtskej zmluvy, ktorá stála za zrodom Európskej únie a jednotnej európskej meny. Junckerovi chýba spoločne zdieľaný pocit sentimentu ministrov zahraničných vecí a premiérov krajín, ktorý sa vraj celkom vytratil.

Mnohí európski politici podľa neho príliš počúvajú názory svojho národa, a preto nevytvárajú to, čo by malo byť európskym zmyslom, a teda pocit potreby spoločných snách. Predseda Európskej komisie je presvedčený, že:

„Máme Európanov na plný úväzok, pokiaľ ide o prijímanie a máme Európanov na polovičný úväzok, pokiaľ ide o dávanie.“

Viac Európy neprinesie svetový mier

Junckerovi zjavne jeho 30-ročné pôsobenie v európskych štruktúrach neprospieva. Ešte len nedávno totiž vo svojom prejave tvrdil, že Európska únia zasahuje do života ľudí až príliš a mala by od toho upustiť.

Dnes už predseda Európskej komisie tento svoj výrok popiera a Európsku úniu chce „liečiť“ presne tým, čo ju najviac ničí.

Viac Európy totiž euroskeptikov nepresvedčí o jedinečnosti spoločného európskeho projektu ani nevyrieši migračnú krízu či neprinesie svetový mier. Práve naopak. Viac Európy spôsobí len to, že „jednota v rozmanitosti“ zostane len relikviou v školských učebniciach.

Ilúzia o jednom európskom štáte

Ale vo vrcholných pozíciách EÚ, našťastie, pôsobia aj osvietenejší lídri ako súčasný predseda Európskej komisie. Jedným z nich je predseda Európskej rady Donald Tusk.

Bývalý poľský predseda vlády na uvedené Junckerove slová reagoval oprávnenou kritikou, keď povedal:

„Veteráni Európskej únie by mali opustiť ich kompletne nereálnu utópiu o európskej federácii.“

Tusk zároveň odporúča predefinovať sen o Európskej únii a konečne pripustiť, že sen o jednom európskom štáte so spoločným záujmom a spoločným národom bola iba ilúzia. Možno preto len dúfať, že predseda Európskej komisie sa inšpiruje svojim kolegom a tento utopistický sen čo najskôr dosníva.

Zdroj:
1. http://www.telegraph.co.uk/news/2016/05/05/prime-ministers-listen-too-much-to-voters-complains-eus-juncker/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Silvia Šimeková

Asistentka Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.