Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker - Odstúp
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker čelí ostrej kritike

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker │ S oznámením výsledkov štvrtkového referenda o vystúpení Veľkej Británie z EÚ sa na Brusel začala valiť poriadna vlna kritiky. Hoci mnohí britskí voliči oľutovali svoje …

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a Brexit

… rozhodnutie a volajú po novom referende, viacerí európski politici požadujú vyvodenie politickej zodpovednosti, a to na tých najvyšších miestach. Azda najväčšej kritike pritom čelí predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Servítku pred ústa si nedal ani český minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek (ČSSD), ktorého vyjadrenia uverejnil na svojich stránkach portál Politico. Navyše, predsedu Európskej komisie Jeana-Claude Junckera už nechcú ani pri vyjednávaniach o podmienkach Brexitu. Nahradiť ho má kancelárka Angela Merkelová.

Niekto v EÚ by mal zvážiť odstúpenie

Luxemburský politik a súčasný predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker je známy nejedným excesom.

Za zmienku stoja daňové podvody ešte z čias, kedy pôsobil na poste predsedu vlády Luxemburska alebo jeho správanie na samite v roku 2015, kedy v zjavne podguráženom stave vítal Viktorá Orbána so zdvihnutou rukou a oslovením „diktátor“, pričom si vyslúžil aj jedno zaucho.

Predseda Európskej komisie so silne pro-európskou orientáciou je v súčasnosti obviňovaný najmä za to, že nezabránil Britom v ich rozhodnutí o Brexite. Okrem slovenských politikov vrátane Richarda Sulíka je o tom presvedčený taktiež Lubomír Zaorálek z ČSSD. Ako povedal:

„Momentálne nevnímam predsedu Európskej komisie Jean-Claude Junckera ako vhodnú osobu pre svoju prácu.“

Zaorálek je tiež presvedčený, že niekto v Európskej únii by mal zvážiť odstúpenie. Ako totiž povedal:

„Predstavujem si, že Európsku komisiu vedie čestný, dôveryhodný človek, ktorý v situácii, kedy čelíme strate nohy alebo ruky, by mal ísť do krajiny a povedať Britom: Chceme, aby ste zostali.“

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker by nemal viesť rokovania

Je pravdou, že predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker pre zabránenie Brexitu neurobil nič. Jediné, na čo sa zmohol, boli útoky na rozhodnutie Davida Camerona, že z postu premiéra Veľkej Británie odstúpi až v októbri.

Aj to je zrejme jeden z dôvodov, prečo zástupcovia kampane za vystúpenie Veľkej Británie z EÚ odmietajú, aby predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker viedol rokovania o Brexite. Oveľa vhodnejším kandidátom je podľa nich nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Podľa nej totiž článok 50 Lisabonskej zmluvy o odchode členského štátu z EÚ nie je nevyhnutne spúšťačom okamžitého začatia tohto procesu. Hovorca kancelárky Steffen Seibert v pondelok povedal:

„Ak vláda potrebuje opodstatnený dostatok času, aby to urobila, rešpektujeme to.“

Zástancovia Brexitu sú navyše presvedčení, že práve predseda Európskej komisie Jean-Claude Junker je ten, ktorý ich do tejto situácie dostal, keď im pri vyjednávaniach nedal dostatok toho, čo chceli.

Samozrejme, z výsledku referenda nemožno obviniť len jedného človeka.

Svoj podiel viny nesie napríklad aj sám Nigel Farage, ktorý sa v rannej show britskej televíznej stanice ITV po referende priznal, že jeden z hlavných sloganov kampane za Brexit, ktorý sľuboval, že vystúpením z EÚ Briti každý týždeň ušetria 350 miliónov libier, bol veľkou chybou.

To ale každopádne nesvedčí o nevine predsedu Európskej komisie Jean-Claude Junckera. Aj to je, žiaľ, jedna z tvárí európskej politiky. A v tejto chvíli je asi naivné dúfať, že predseda Európskej komisie zo svojej funkcie dobrovoľne odstúpi.

Zdroj:
1. http://www.politico.eu/article/czech-foreign-minister-lubomir-zaoralek-jean-claude-juncker-not-right-man-for-the-job-brexit-uk-eu-referendum-leave/
2. http://www.politico.eu/article/angela-merkel-not-juncker-should-lead-brexit-talks-vote-leave/
3. http://www.tvnoviny.sk/zahranicne/1831880_moderatorka-neverila-vlastnych-usiam-farage-sa-zacal-poriadne-vykrucat

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Silvia Šimeková

Asistentka Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.

Komentáre

 1. Peter Voz says

  Dobry den p. Sulik,

  precital som si tento komentar a citacie politickych spiciek EU su nehorazne.
  http://www.aktuality.sk/clanok/352325/komentar-ronalda-izipa-preco-sa-eu-rozpadne/#

  Mozno by ste sa v nejakom videoblogu mohli tomu povenovat, pripadne opat citovat Junckera, ked budete v ARD.

  S pozdravom

  Peter Voz