Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz je vo svojej funkcii už druhé volebné obdobie, pričom mandát má do konca budúceho roka. Podľa dohody medzi europarlamentnými frakciami by potom mal Schulz na tomto poste …
… skončiť a funkciu predsedu Európskeho parlamentu by mali získať Ľudovci. To sa však Schulzovi nepáči a neverejne tak lobuje za ďalšie volebné obdobie. Dôvodov na jeho výmenu je pritom viac ako dosť.
Trojnásobný predseda Európskeho parlamentu?
Predseda Európskeho parlamentu sa do svojej funkcie dostal minulý rok vďaka kompromisu medzi frakciami Socialistov a Ľudovcov. V eurovoľbách totiž zvíťazili Ľudovci, vďaka čomu sa ich kandidát Jean-Claude Juncker stal predsedom Európskej komisie.
Socialisti za to získali post predsedu europarlamentu, no s tým, že po ukončení tohto volebného obdobia funkcia pripadne Ľudovcom.
Martin Schulz však už teraz začal s kampaňou za to, aby mohol byť vo svojej funkcii aj naďalej. Podľa jeho zástancov totiž len Schulz dokáže udržať „disciplínu medzi Socialistami“, vďaka čomu bude môcť koalícia medzi Ľudovcami a Socialistami fungovať aj naďalej.
Tento krok má navyše trochu prekvapivo podporovať aj šéf Komisie Juncker. Tretie volebné obdobie súčasného predsedu Európskeho parlamentu tak vôbec nie je také nepravdepodobné, ako by sa mohlo zdať.
Presvedčený socialista
Mnohí politici sa k rôznym ideológiám hlásia len formálne. V prípade Martina Schulza to však neplatí, je totiž socialistom z presvedčenia.
Vo svojich prejavoch ostro kritizuje kapitalizmus a aj nedávnu finančnú krízu podľa neho spôsobili „finančné špekulácie“.
Podľa Schulza navyše ani pád Sovietskeho zväzu neznamená, že kapitalizmus zvíťazil.
Okrem iného je tiež presvedčený, že Európska únia je síce bohatá, no jej bohatstvo je prerozdelené nesprávne a spustenie 315-miliardového investičného balíka EÚ uvítal so slovami:
„Toto je presne ten posun politiky, po ktorom sme volali.“
No to, že je Martin Schulz po ekonomickej stránke odtrhnutý od reality, nie je jediný argument proti jeho opätovnému zvoleniu. Schulz tiež v minulosti zneužíval svoj post predsedu Európskeho parlamentu na to, aby získal väčšiu popularitu.
Okrem iného napríklad zmenil profil Európskeho parlamentu na Twitteri na svoj osobný profil, vďaka čomu okamžite získal 60 000 fanúšikov. Z rozpočtu europarlamentu navyše Schulz údajne najal viacerých zamestnancov, ktorých jedinou úlohou bolo zlepšiť jeho imidž pred eurovoľbami.
Pred eurovoľbami navyše Schulz scenzuroval dokument, ktorý bol voči nemu kritický, čo bolo podľa niektorých protizákonné. A hoci sa podľa vtedajších vyjadrení europoslancov ešte nikdy nič podobné nestalo, podľa Schulza išlo len o „štandardnú procedúru“.
Predseda Európskeho parlamentu má tak veľmi čudný pohľad nielen na to, čo je možné označiť za skutočný posun politiky, ale aj na to, čo je podľa neho štandardné a akceptovateľné.
1. http://www.euractiv.com/sections/public-affairs/juncker-backs-schulzs-bid-parliament-chair-319137