Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Predseda Európskeho parlamentu víta väčšie investície EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Predseda Európskeho parlamentu Schulz víta väčšie „investície“ EÚ

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz víta plány nového šéfa Európskej komisie Junckera ohľadom väčších investícií Európskej únie. Podľa neho sú tieto investície nevyhnutné na prekonanie krízy a zvýšenie zamestnanosti.

Predseda Európskeho parlamentu - eurofederalista

Staronový predseda Európskeho parlamentu tiež vyzýval na ambicióznejšie klimatické ciele. No podobne, ako jeho chvála väčších „investícií“, aj tu môže dobrý úmysel viesť k značne negatívnym dôsledkom.

Predseda Európskeho parlamentu za investície

Predseda europarlamentu na margo 300-miliardového investičného balíka navrhnutého Junckerom vyhlásil:

„Toto je presne ten posun politiky, po ktorom sme volali.“

Ako tiež povedal:

„Potrebujeme cielené investície v oblastiach, ktoré z krátkodobého hľadiska stimulujú ekonomiku a vytvoria pracovné miesta a z dlhodobého hľadiska ochránia budúcnosť našich detí. Potrebujeme investovať do oblastí a projektov, ktoré vytvoria najväčšiu pridanú hodnotu.“

Trh namiesto byrokratov

No týmito slovami predseda Európskeho parlamentu v skutočnosti neopisoval to, čo robia byrokrati, ale to, čo robí trh. Práve trh totiž smeruje prostriedky do zdrojov s „najvyššou pridanou hodnotou“, teda tam, kde je možné dosiahnuť najvyšší možný zisk.

Zisk totiž signalizuje práve efektívnosť využívania zdrojov.

Podnikateľ môže investovať do tvorby novej aplikácie alebo výroby nových druhov potravín, ale to, či je takáto investícia užitočná, vie definitívne len vďaka tomu, či dosiahol zisk alebo stratu. Práve tento mechanizmus zaručuje, že úspešní budú tí podnikatelia, ktorí uspokojujú najurgentnejšie potreby ľudí a nie tí, ktorí mrhajú vzácnymi zdrojmi.

Ak by sa predseda europarlamentu naučil základy ekonómie, možno by zistil, že predstavené ciele vie oveľa lepšie dosiahnuť presne opačnými prostriedkami.

Zmena politiky pre budúcnosť detí

Predseda Európskeho parlamentu sa síce teší z „posunu politiky“ Európskej únie, no realita je celkom iná. Míňanie peňazí daňovníkov je totiž presne tá chybná politika, ktorú dlhodobo presadzuje Európska únia, ako aj jednotlivé členské štáty.

Krajiny Európskej únie nekrachujú preto, lebo neinvestovali „dostatočne“ či „dostatočne múdro“, ale preto, lebo si mysleli, že s peniazmi daňovníkov vedia narábať lepšie ako samotní daňovníci.

Obzvlášť absurdné sú slová predsedu Európskeho parlamentu ohľadom budúcnosti detí. Investície Európskej únie môžu, samozrejme, vytvoriť zdanie prosperity a pomôcť znížiť nezamestnanosť. Všetko je však možné len na úkor väčšieho zadĺženia – teda na úkor tej istej budúcnosti, ktorú chce Martin Schulz zachrániť.

Našťastie nie všetci majú na väčšie míňanie rovnaký názor ako predseda europarlamentu. Odchádzajúci eurokomisár László Andor 300-miliardový investičný balík označil za

„snahu priniesť niektoré prvky fiškálnej únie bez toho, aby to fiškálnou úniou nazývali.“

Predseda Európskeho parlamentu by sa tak mohol radšej zamyslieť nad touto kritikou, než sa snažiť vyriešiť dlhodobé problémy rovnakými riešeniami.

Zdroj:
1. http://www.europarl.europa.eu/news/en/news-room/content/20141017STO74419/html/Schulz-“We-need-targeted-investment-to-stimulate-the-economy

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.