Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Predseda Európskeho parlamentu – Lepšia dohoda s EÚ neexistuje

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz spolu s predsedom Európskej komisie Jean-Claude Junckerom sú od britského referenda horlivými zástancami čo najskoršieho vytýčenia termínu formálnych rokovaní o vystúpení …

Predseda Európskeho parlamentu a Briti

… krajiny z EÚ. V rovnakom duchu sa nesie aj článok pre The Guardian, v ktorom si však predseda Európskeho parlamentu trochu protirečí. Na jednej strane hovorí o Británii ako o členovi rodiny, na druhej strane konštatuje, že lepšia dohoda ako členstvo v EÚ neexistuje. Briti majú zjavne iný názor a viacerí európski politici konkrétne na osobu predsedu Európskeho parlamentu tiež.

Lepšia dohoda s EÚ ako členstvo v Európskej únii neexistuje

Predseda Európskeho parlamentu v nedávnom článku pre The Guardian v súvislosti s výmenou na poste britského premiéra napísal:

„ (…) od britskej vlády po lete očakávam, že oznámi svoj zámer o vystúpení Veľkej Británie z EÚ. Rokovania musia začať bez zatrpknutosti.“

Predseda Európskeho parlamentu je pritom presvedčený, že:

„Veľká Británia by nemala byť posudzovaná ako dezertér, ale ako člen rodiny, ktorý je stále milovaný, no rozhodol sa ísť vlastnou cestou.“

Zároveň ale dodáva:

„Zámerom nie je garancia zlej dohody s Veľkou Britániou, ale je evidentné, že lepšia dohoda s EÚ ako členstvo v Európskej únii neexistuje.“

Predseda Európskeho parlamentu robí z Veľkej Británie dezertéra

Pre štáty, akým je napríklad Slovensko, lepšia dohoda s EÚ naozaj neexistuje, ale ak by mal Schulz skutočne pravdu, takmer 17,5 milióna Britov by zrejme nehlasovalo za Brexit.

Predseda Európskeho parlamentu tak týmto spochybňovaním vôle britských občanov robí z Veľkej Británie dezertéra on sám.

Navyše, jeho prianie o skorom spustení rokovaní o vystúpení krajiny z EÚ sa v dohľadnej dobe nenaplní. Ako je totiž známe, hoci nová britská premiérka Theresa May zdôrazňuje svoj záväzok voči rozhodnutiu ľudu, rokovania mieni odložiť najskôr na budúci rok.

V gratulačných telefonických rozhovoroch požiadala viacerých európskych lídrov o čas nevyhnutný pre prípravu vyjednávaní. Zároveň vyjadrila nádej, že priebeh rokovaní sa bude niesť v konštruktívnom a pozitívnom duchu.

Schulza treba vymeniť

Súčasný predseda Európskeho parlamentu zastáva svoj post už druhé funkčné obdobie. Jeho mandát vyprší v januári 2017. Hoci sa Schulz k svojej ďalšej kandidatúre na post predsedu Európskeho parlamentu pre média veľmi vyjadrovať nechce, mnohí z jeho kolegov majú jasnú predstavu – Schulza treba vymeniť.

A keďže politika je predovšetkým boj o moc, predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz si nemôže by istý, že na rokovaniach o vystúpení Veľkej Británie z EÚ bude naozaj prítomný.

Zdroj:
1. https://www.theparliamentmagazine.eu/articles/news/martin-schulz-uk-cannot-expect-better-deal-brussels-eu-membership
2. http://www.telegraph.co.uk/news/2016/07/14/uk-needs-time-to-prepare-for-brexit-theresa-may-tells-eu-leaders/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Silvia Šimeková

Asistentka Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.