Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Imigranti EÚ sú výrazne preceňovaní bežnými obyvateľmi

Imigranti EÚ sú v spoločnosti zvyčajne považovaní za zdroj veľkej časti problémov. Podľa mnohých ľudí berú domácim obyvateľom pracovné miesta, čím zvyšujú nezamestnanosť a navyše sú pre sociálne systémy krajín záťažou.

Imigranti EÚ sú problém

Skutočná úloha imigrantov Európskej únie v spoločnosti je však omnoho nižšia, ako si bežne ľudia myslia. Lenže za podstatnú časť negatívneho prístupu k imigrantom EÚ môže aj samotná Európska únia. Zmeniť to však nie je nemožné.

Imigranti EÚ nezaplavujú krajiny

Imigranti EÚ, respektíve migranti vo všeobecnosti, tvoria oveľa menšiu časť populácie, ako si väčšina ľudí myslí. Vyplýva to zo štúdie vykonanej v 9 krajinách Európskej únie, Austrálii, Kanade, Japonsku, Južnej Kórei a USA. Podľa opýtaných tvoria imigranti v priemere až 24 % obyvateľstva tej-ktorej krajiny.

Reálne však ide len o 10,8 %.

V niektorých krajinách navyše rozdiely dosahujú ďaleko vyššiu úroveň. Podľa Talianov imigranti EÚ tvoria 30 % populácie, pričom v skutočnosti ide len o 7 %.

Podobne je to aj v prípade Belgicka. To je síce považované za výnimočne multikulturálnu krajinu, no imigranti EÚ v skutočnosti tvoria len 10 % tamojšej populácie. Lenže podľa Belgičanov ide až o 29 % ľudí.

Imigranti sú aj problémom EÚ

Na základe chybných predstáv ľudia pripisujú imigrantom Európskej únie výrazne väčšiu úlohu, akú v skutočnosti zohrávajú. Vzhľadom na niektoré ďalšie fakty, ale aj mýty, sú navyše migranti EÚ väčšinou považovaní za príťaž a nie výhodu.

A to aj v dôsledku politík Európskej únie.

Európska únia totiž núti bohaté krajiny, aby u nich migranti EÚ mali plný prístup ku všetkým sociálnym dávkam a iným štedrým výhodám. Nečudo, že z mnohých imigrantov sú tzv. sociálni turisti a do cudziny cestujú výlučne za účelom vyšších dávok.

Ak by Európska únia tento prístup zmenila a nechala rozhodovanie o sociálnej politike na samotných členských krajinách, tento problém by zmizol.

Protiimigrantskí populisti by tak už nemali žiadne eso v rukáve a ich pseudoargumenty by bolo možné jednoducho vyvrátiť. No kým sa tak nestane, imigranti EÚ budú aj naďalej považovaní za problém, ktorý je potrebné vyriešiť.

Zdroj:
1. http://euobserver.com/news/126309

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.