Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Práca pre mladých od EÚ dostane viac peňazí

Na prácu pre mladých financovanú z peňazí Európskej únie má byť vyčlenených ešte viac finančných zdrojov. Miesto pôvodne odsúhlasených 6 miliárd eur na tieto programy pôjde miliárd až 8. Európski lídri sa …

Práca pre mladých od Európskej únie

… predstihujú v tom, kto navýšenie financií od Bruselu na prácu pre mladých pochváli viac. Dohoda bola vykonaná na stretnutí európskych lídrov v Berlíne. A niektorí títo lídri volajú po tom, aby bruselská práca pre mladých dostala peňazí ešte viac. To si koleduje o katastrofu.

Práca pre mladých a pomoc bankám

Práca pre mladých by vraj mala dostať viac peňazí na úkor pomoci bankám. Je samozrejme absurdné, že taká vysoko sociálna Európska únia dáva mnohonásobne viac na pomoc bankám ako na „pomoc“ mladým. Jedna zlá vec (pomoc bankám) však neospravedlňuje druhú – dotovanú prácu pre mladých. Tak, ako pomoc bankám nie je ničím iným ako dotovaním zlých bánk na úkor dobrých, podobne je to aj pri dotovaní pracovných miest.

Vlády (a Európska únia) nemajú iné peniaze ako tie, ktoré zoberú ľuďom. Či už je to z daní firiem, alebo z výplat zamestnancov. Všetko sú to peniaze, na ktoré musel niekto pracovať. Umelo vytvorená práca pre mladých teda znamená len to, že Európska únia zoberie časť vyprodukovanej hodnoty zo skutočných pracovných miest, z čoho dotuje „pracovné miesta“, o ktoré v ekonomike nie je záujem. Ak však Európska únia dotuje pracovné miesta, znamená to, že firmy alebo zamestnanci platia vyššie dane. Náklady na vytváranie pracovných miest v súkromnom sektore sa teda zvýšia, čo napokon povedie k zníženiu celkového množstva pracovných miest.

Práca pre mladých ignoruje zmysel práce

Pracovné miesta nie sú užitočné samé o sebe. Ak by to tak bolo, za socializmu by sme tu prosperovali, lebo vtedy mal prácu každý. Dôležité sú vytvorené hodnoty. Práca pre mladých financovaná z peňazí daňovníkov nie je však ničím iným ako prerozdelením hodnôt už vytvorených. Inak povedané – viac ľudí sa bije o ten istý koláč. Presnejšie by sme dokonca mohli povedať, že sa budú biť o koláč o niečo menší. Časť z neho totiž „roztrúsi“ byrokratický aparát, ktorý bude toto vytváranie pracovných miest riadiť. Brusel teda s riešením nezamestnanosti neprišiel. Práca pre mladých totiž na úkor umelo vytvorených pracovných miest zničí tie skutočné.

Peter Schiff o Obamovej teórii, že technológie ničia pracovné miesta

Zdroj:
1. http://euobserver.com/social/120751

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

  1. Ph4rmy says

    ten pán Shiff je pekný demagóg: Obama netvrdí že bankomaty sú zlá vec a že je lepšie stáť v rade v banke medzi 10:00 – 15:00… On len konštatuje, že technológie redukujú potrebu pracovných miest. Dobrým príkladom je poľnohospodárstvo USA, kde sa čoraz viac používajú kombajny riadené GPS, ktoré nepotrebujú ľudskú pracovnú silu… Technológie tak znižujú hlavne potrebu nízko kvalifikovaných miest. Výsledkom je množstvo ľudí, ktorí sedia doma pri TV a poberajú dávky, či food stamp…

    zaujímavý článok na túto tému: http://www.lupa.cz/clanky/jiri-hlavenka-kdyz-prace-mizi-aneb-nici-internet-stredni-tridu/?forceSwitch=