Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Dotovaná práca pre mladých EÚ by vraj mala byť efektívnejšia

Program „Práca pre mladých Európskej únie“ (European Youth Initiative) minulý týždeň zožal bohatú kritiku europoslancov. Tí sa predbiehali v tom, na čo by mali byť miliardy eur použité, aké od toho očakávajú výsledky a prípadne …

Práca pre mladých a program

… či by nebolo dobré prostriedky EÚ na tento program navýšiť. Europoslanci však pri tejto kritike pre stromy prehliadajú les. Na konkrétnom fungovaní tohto programu v skutočnosti až tak nezáleží. Dotovaná práca pre mladých je totiž už od začiatku odsúdená na zlyhanie.

Práca pre mladých zachráni svet

Naivnosť europoslancov pri očakávaných výsledkoch práce pre mladých EÚ nemá konca-kraja. Podľa Davida Casa má tento program

“potenciál prelomiť začarovaný kruh nezamestnanosti medzi mladými”.

Casa vyjadril ľútosť len nad tým, že Európska únia s prácou pre mladých neprišla už skôr.

Podľa nemeckej europoslankyne Jutty Steinruck členské štáty pri prerozdeľovaní peňazí EÚ na prácu pre mladých musia čeliť mnohým prekážkam. Steinruck tiež volá po väčšej kontrole týchto peňazí a po stratégii využívania týchto dotácií minimálne do roku 2016.

Dotácie nezamestnanosť nevyriešia

Vysoká nezamestnanosť u mladých je dôsledkom vysokého daňového zaťaženia a preregulovanej ekonomiky.

Vytváranie pracovných miest je tak veľmi komplikované a v dôsledku vysokých daní a odvodov na ne podnikatelia majú čoraz menej peňazí. Dotácie na vytváranie pracovných miest sú tak presným opakom toho, čo EÚ potrebuje.

Európska únia totiž nemá žiadne peniaze okrem tých, ktoré zoberie od podnikateľov, resp. zamestnancov. A je preto logické, že každé pracovné miesto financované z týchto dotácií je vytvorené na úkor reálnych pracovných miest v súkromnom sektore.

Ak teda chce Európska únia bojovať proti nezamestnanosti mladých, namiesto detailného nastavovania dotačného systému by mala rozmýšľať, ako čo najviac rozviazať ruky podnikateľom.

Keď totiž podnikatelia budú môcť slobodne vytvárať pracovné miesta, práca pre mladých už problémom nebude.

Zdroj:
1.http://www.europarl.europa.eu/news/en/news-room/content/20140912IPR61948/html/Getting-the-European-Youth-Initiative-to-deliver-jobs

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.