Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Potravinová pomoc Európskej únie na Slovensku neskončila najlepšie

Potravinová pomoc Európskej únie v roku 2011 skončila na Slovensku veľkým zlyhaním. Až 3500 ton múky a cestovín určených pre 88 tisíc chudobných sa totiž stratilo nevedno kde. Kvôli iným pochybeniam navyše Slovensko ďalšiu …

Potravinová pomoc Európskej únie a Slovensko

… potravinovú pomoc nedostalo a neskôr bolo z tohto programu úplne vylúčené. Nedávno však Európska únia opäť schválila potravinovú pomoc pre Slovensko, a tak pomoc pre chudobných dostane od EÚ ďalších 55 miliónov eur.

Príbeh zneužitia potravinovej pomoci

V roku 2011 boli potraviny z pomoci Európskej únie poskytnuté 412 tisíc ľuďom na Slovensku.

Ministerstvo pôdohospodárstva dodalo mlynom obilie, a tie mali poskytnúť múku charitatívnym organizáciám vybraným štátom. Potravinová pomoc však mala byť určená až pre 500 000 ľudí, no to,

kde sa stratilo zvyšných 3500 ton potravín dnes nie je možné zistiť.

Tým však tento príbeh nekončí. Napriek chýbajúcim potravinám sa totiž jeden z dodávateľov súdi s ministerstvom poľnohospodárstva ohľadom zábezpeky vo výške 1,2 milióna eur, ktoré odovzdal pri obdržaní potravín.

Ministerstvo chce pritom peniaze práve preto, že k dodaniu týchto potravín vôbec nedošlo.

Ďalšie zlyhania programu pre chudobných

Druhým zlyhaním bolo to, keď v roku 2012 slovenská vláda požiadala Európsku úniu o ďalšiu pomoc. Keďže pri tejto žiadosti premeškala stanovenú lehotu, potravinovú pomoc Európskej únie Slovensko nedostalo.

V septembri 2012 navyše Európska únia Slovensko úplne vyradila z programu potravinovej pomoci EÚ.

Nerozumná potravinová pomoc Európskej únie

Lenže potravinová pomoc Európskej únie na Slovensku neskončila navždy.

Minulý mesiac totiž EÚ schválila Slovensku ďalšiu pomoc vo výške 55 miliónov eur, pričom zo štátneho rozpočtu SR bude použitých ďalších 10 miliónov eur.

Podľa ministerstva práce sa už tentokrát nebudú opakovať chyby z minulosti a program by tak mal byť dobre zabezpečený. Ani „dobrá zabezpečenosť“ však nemusí znamenať, že tento program bude naozaj užitočný.

Ak by napríklad chcela Európska únia skutočne pomôcť, mohla by to spraviť oveľa lacnejšie, prípadne ešte aj výrazne ušetriť.

Ak by totiž EÚ obmedzila alebo ideálne zrušila Spoločnú poľnohospodársku politiku a zároveň otvorila potravinový trh dovozu z tretích krajín, ceny potravín by mohli výrazne klesnúť. Spolu so zastavením dotácií by tiež daňovníci EÚ mohli znášať citeľne nižšie daňové zaťaženie, vďaka čomu by im ostalo oveľa viac peňazí na nákup toho, čo skutočne potrebujú.

Potravinová pomoc Európskej únie však namiesto toho len odvádza pozornosť od skutočných problémov, ktoré ľuďom reálne ubližujú.

Zdroj:
1. http://www.sme.sk/c/7571278/kseft-s-potravinovou-pomocou-sa-zmeni-stratena-skoncila-na-sude.html?ref=trz

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.