Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 465
Europoslanci vzali Marine Le Pen imunitu | Správy z EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Poslanci Európskeho parlamentu pripravili Marine Le Pen o imunitu

Poslankyňa Európskeho parlamentu Marine Le Pen prišla o poslaneckú imunitu. Dôvodom sú jej kontroverzné výroky na adresu moslimov v roku 2011. Poslanec Európskeho parlamentu Daniel Hanna však vo svojom článku …

Europoslanci vzali Marine Le Pen imunitu

… poukazuje na to, že zo strany ostatných europoslancov je takéto konanie veľmi pokrytecké a nedemokratické. Poslanecká imunita sa tak v prípade Marine Le Pen stala predmetom a nástrojom politických bojov europoslancov.

Marine Le Pen a jej výrok

Marine Le Pen prišla o svoju imunitu na základe nasledovného výroku: „Je mi to ľúto, ale niektorí ľudia veľmi radi rozprávajú o druhej svetovej vojne a o okupácii, takže poďme rozprávať o okupácii, pretože to je to, čo sa tu deje. Nie sú tu žiadne tanky, žiadni vojaci, ale stále je to okupácia a stále to zasahuje ľudí.“ Ako píše europoslanec vo svojom článku, podobné poznámky sú idiotické. Idiotia Marine Le Pen však nie je dôvodom na to, aby bola potrestaná.

Pokryteckí poslanci Európskeho parlamentu

Poslanci Európskeho parlamentu si však imunitu vysvetľujú po svojom. Podľa teórie by v ideálnom prípade mala poslanecká imunita poslancov Európskeho parlamentu chrániť pred tým, aby boli za svoje výroky stíhaní. No ak nejaký poslanec Európskeho parlamentu pácha skutočné zločiny, imunita by mu mala byť okamžite odobraná. V skutočnosti je to však presne naopak. Poslanci Európskeho parlamentu imunitu zneužívajú na politický boj. Keď mal byť napríklad europoslanec Elmar Brok stíhaný za daňové podvody, poslanci Európskeho parlamentu trvali na jeho imunite. Podobne to bolo i v prípade poľského europoslanca, ktorý bol obvinený z vydávania falošných faktúr. Práve toto obvinenie napokon označili za politicky motivované.

A vtedy, keď nastane jediný akceptovateľný dôvod na zachovanie politickej imunity – ako v prípade kontroverzných výrokov Marine Le Pen – europoslanci sa s jej zrušením ponáhľajú. Zo strany poslancov Európskeho parlamentu tak ide o obrovské pokrytectvo. Sami sa hrdia demokratickými hodnotami a slobodou slova, no hneď ako niekto povie niečo skutočne kontroverzné (hoci aj primitívne), demokracia musí ísť bokom. Mimochodom, europoslanci pri Marine Le Pen presadzujú dvojitý štandard, čo pripomína správanie diktátorského režimu. Presne takého, z podpory ktorého poslanci Európskeho parlamentu Marine Le Pen obviňujú.

Zdroj:
1. http://blogs.telegraph.co.uk/news/danielhannan/100224380/meps-vote-to-have-marine-le-pen-prosecuted/
2. http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-23142984

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.