Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Platnosť vodičských preukazov je kvôli EÚ nižšia

Platnosť vodičských preukazov je od 19. januára tohto roka výrazne nižšia. Môže za to nariadenie EÚ. Význam tohto nariadenia je však otázny, keďže k vyššej bezpečnosti neprispeje.

Platnosť vodičských preukazov EÚ

Obmedzená platnosť vodičských preukazov

Platnosť všetkých nových vodičských preukazov je už len obmedzená. Zatiaľ čo v minulosti boli vodičské preukazy pre skupiny AM, A1, A2, A, B1, B, BE a T platné neobmedzene, po novom sa musia meniť každých 15 rokov. Vodičské preukazy pre skupiny C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE sa musia meniť dokonca každých 5 rokov. Nové nariadenie tiež prináša viaceré nepríjemné zmeny pre vodičov – minimálny vek pre získanie oprávnenia skupín C a CE sa zvýši z 18 na 21 rokov a pri skupinách A, D a DE z 21 na 24 rokov. Výrazne sa tiež zvýši minimálny vek potrebný pre riadenie motorových štvorkoliek – zo 16 na 21 rokov.

Zbytočné nariadenie EÚ?

Obmedzená platnosť vodičských preukazov však žiadnym spôsobom neprispeje k zvýšeniu bezpečnosti cestnej premávky. Keďže neexistuje žiadna povinnosť testovania ani skúšania pri výmene vodičského preukazu, pôjde len o formalitu. Táto formalita však bude stáť vodičov ďalšie peniaze a čas. Ide tak o úplne zbytočné nariadenie. Riešiť platnosť vodičských preukazov je jednou z posledných vecí, ktorou by sa mal Brusel zaoberať.

Kredit/zdroj:
1. http://www.automoto.sk/clanok/188573/zmeny-vo-vodicakoch-prichadzaju-k-nam-aj-do
-ceska

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.