Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Pán Herman Van Rompuy, hra s eurom skončila (Video)
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Pán Herman Van Rompuy, hra s eurom skončila – teraz prichádza krach

Európsky parlament, Štrasburg – Nigel Farage: Dobré ráno, pán Herman Van Rompuy, už ste v pozícii európskeho prezidenta rok a celá Európska únia sa Vám rozpadá. Peniaze sa Vám míňajú a je tu chaos. Pán Rompuy, mal by som Vám poďakovať. Možno by ste mali byť maskotom hnutia euroskeptikov. Len sa rozhliadnite dookola, pozrite sa na tváre, na strach a na ten hnev.

Chudák José Manuel Barroso, vyzerá akoby videl ducha.

Všetci začínajú chápať, že hra Európskej únie sa skončila. No ale stále v zúfalstve a v snahe zachovať svoj sen o Európskej únii, sa snažíte odobrať zo systému všetky prvky demokracie, ktoré ešte zostali. Je úplne jasné, že nikto z vás sa nič nenaučil.

Herman Van Rompuy a stabilita Európskej únie

Pán Herman Van Rompuy, povedali ste, že euro prinieslo Európskej únii stabilitu, mal by som Vám zatlieskať za zmysel pre humor.

Váš fanatizmus je evidentný. Tvrdili ste, že by bola lož veriť v národný štát, ktorý by mohol existovať v globalizovanom svete v 21. st. Áno, mohla by to byť pravda, v prípade Belgicka, ktoré nemá 6 mesiacov vládu, ale nie pre zvyšok z nás, naprieč každým členským štátom Európskej únie.

Možno preto máte na tvárach všetci strach.

Ľudia hovoria: „Nechceme Európsku úniu“

Čoraz viac ľudia hovoria:

Nechceme vlajku Európskej únie, jej hymnu a nechceme ani týchto europolitikov. Chceme celú Európsku úniu poslať na smetisko dejín.

Už sme si tragédiu zachraňovania prežili tento rok v Grécku a teraz máme to isté v Írsku. Viem, že to má dosť do činenia s hlúposťou a chamtivosťou írskych politikov. Nemali nikdy prijať euro. Trpeli nízkymi úrokovými sadzbami, falošným boomom a masivným ekonomickým prepadom.

Odkaz Hermana Van Rompuyho Írom

Ale pozrime sa na to, čo ste pán Rompuy, odkázali Írom počas toho, ako im kolabovala vláda – že by bolo pre nich nevhodné uskutočniť voľby.

Kto si do čerta myslíte, že ste?

Skutočne ste veľmi, veľmi nebezpeční ľudia. Vaša posadnutosť vybudovaním tohto európskeho štátu znamená, že ste šťastní, keď ničíte demokraciu. Zdáte sa byť šťastní za milióny a milióny nezamestnaných a chudobných. Milióny musia trpieť, aby váš eurosen pokračoval.

Ale takto to ďalej nebude fungovať, pretože na rade je Portugalsko so svojím dlhom 325 % HDP, a potom Španielsko. A pomoc Španielsku bude sedemkrát vyššia než Írsku, a potom sa všetky peniaze Európskej únie na záchranu vyparia.

Treba len dúfať, že projekt eura bude zničený

Ale oveľa závažnejšie ako ekonomika je, že ak okradnete ľudí o ich identitu, ak ich okradnete o demokraciu, potom jediné, čo im ostane je nacionalizmus a násilie. Môžem iba dúfať a modliť sa, že projekt eura bude s pomocou trhu zničený skôr než sa tak stane.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.